Daleský pony
Dale
Daleský pony
Dale
- Původ: Velká Británie
- Výška v kohoutku: 145 cm
- Barva: Hnědák, vraník
- Využití: Práce, vozatajství
Taxonomie
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Perissodactyla - lichokopytníci
- Podřád: Hippomorpha
- Čeleď: Equidae - koňovití
- Rod: Equus - kůň
- Podrod: Equus - kůň
- Druh: Equus ferus - tarpan stepní
- Poddruh: Equus ferus caballus - kůň domácí
Historie
Je podobný fellskému ponymu a má také stejné předky. Daleský pony je staré plemeno, které pochází se starofríského koně. Poté se křížil s velkým množstvím dalších plemen, od kterých získal svou sílu a vytrvalost. Byl používán k nošení rud z dolů v oblasti Northumberland a Durham i v zemědělství. Později byl křížen i s welšskými koňmi, konkrétně s hřebcem Comet.
Povaha
Daleští ponyové jsou klidní, vytrvalí a silní koně. Jsou citliví, dobře ovladatelní a mimořádně pracovití. Jsou také učenliví a narozdíl od většiny poníků mají laskavou povahu.
Stavba těla
Hlava je líbivá, krk je krátký a silný. Hřbet je osvalený, záď krátká s vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou krátké, silné s kvalitními kopyty. Žíně i rousy jsou husté.
Srst je výhradně černá nebo hnědá, výška v kohoutku je průměrně 145 cm.
Využití
Daleský pony je pracovní plemeno. Dnes se však využívá jako jezdecký pony v turistickém a rekreačním ježdění. Velkou oblibu má také ve vozatajských soutěžích, kde je velmi pohotový a dobře ovladatelný.
Zdraví a nemoci koní
Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).
Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.
Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.
Mohlo by vás také zajímat
Shetlandský pony, Australský pony, Americký jezdecký pony, Bardigianský pony, Barmský pony, Basutský pony, Exmoorský pony, Dartmoorský pony, Camargský pony, Clydesdaleský kůň
Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/
Foto: www.theequinest.com