Hafling

Haflinger

Původ: Rakousko
Výška v kohoutku: 140 cm
Barva: Ryzák s bílou hřívou a ocasem
Využití: Rekreační a turistický kůň
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5907 zobrazení     2 komentáře

Historie

Plemeno pochází z rakouské vesnice Haflingen v Alpách. Je to velmi staré plemeno, jehož historie však není známa. Jeho předci jsou arabští hřebci El Bedavi a Follie, kteří dali haflingům jejich výrazné rysy. Dnes se haflingové chovají v hřebčíně Jenesien, kde mohou zůstávat jen nejlepší hřebci a je tak zachována čistota a kvalita plemene.

Povaha

Haflingové jsou přátelští, mírní, inteligentní a učenliví, Jsou dobře ovladatelní, silní a vytrvalí. Pro svou ochotu a nezákeřnost jsou výbornými jezdeckými poníky pro děti.

Stavba těla

Hlava je atraktivní s upřímným a velkým okem, krk klenutý a svalnatý. Hřbet je široký, záď výrazně svalnatá. Končetiny jsou krátké a pevné s náznakem rousů. Kopyta jsou kvalitní. Žíně jsou dlouhé a husté.

Srst je výhradně ryzá s bílou hřívou a ocasem. Spodek končetin bývá světlejší. V kohoutku dorůstá 140 cm.

Využití

Hafling je všestranný pony jak pro drezúrní a parkúrové závody dětí, tak i pro westernové ježdění. Je to výborný rekreační a turistický kůň.

Zdraví a nemoci koně

Zdravý kůň má v klidu tělesnou teplotu 37,5–38,5 °C (hříbata asi mívají teplotu o 1 °C vyšší), klidová frekvence dýchání je asi 8–16 dechů za minutu (hříbata 10–20), tepová klidová frekvence je 35–45 tepů za minutu (hříbata 100–120).

Nemoci a úrazy koní se dají rozdělit na onemocnění kopyt (například otlaky, schvácení kopyt, podotrochlóza, abscesy, hniloba rohového střelu, rozštěp kopyta, rakovina kopyt, atd.), nemoci kloubů a končetin (nálevky, špánek, kostnatění kopytních chrupavek, natažení šlachy, zášlapy a odřeniny, návní kost, zlomeniny, šinbajny, atd.), nemoci očí (zákal, zánět spojivek, atd.), nemoci dutiny ústní (řádky (otok horního patra), nemoci zubů, atd.), onemocnění kůže (podlom, dermatofilóza, otlaky, letní vyrážka, plísňová onemocnění, svrab, vši, střečkovitost, atd.), poruchy trávicí soustavy (kolika, průjem, otrava, atd.), poruchy oběhového systému (anémie, lymfangitida, africký mor koní, dehydratace, atd.), nemoci dýchací soustavy (chřipka koní, hříběcí, obrna hrtanu, COPD, kašel, vozhřivka, atd.), pohlavní onemocnění (metritida, infekční zmetání klisen, atd.); závažným onemocněním je tetanus a vzteklina, koně můžou trpět i alergiemi.

Koně často napadají vnitřní i vnější paraziti – vši, svrab, klíšťata, škrkavky, tasemnice, roupi, velcí a malí strongylidi, střečci.

HaflingNázvy ve světě

Anglicky: Haflinger Horse, Německy: Haflinger

Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/

Foto: www.horsesdiaries.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.07.2021, 11:40
tyto,koně,pochazei
z,rakouska,tak,zvani,havlingove,jsou,to
přatelšti,koně,použivaji,se,k,chovu,sveho,času
byli,chováni,na,rakouských,hradech,a,rakouských,zámcích
17.03.2019, 16:52
Tohleto plemeno mam moc ráda jsou klidní míli ani moc tvrdohláví.Nejradči na nich jezdim westtern. Jsou to miláčci :-)