Gidran
Taxonomie
- Třída: Mammalia - savci
- Podtřída: Theria - živorodí
- Infratřída: Eutheria - placentálové
- Řád: Perissodactyla - lichokopytníci
- Podřád: Hippomorpha
- Čeleď: Equidae - koňovití
- Rod: Equus - kůň
- Podrod: Equus - kůň
- Druh: Equus ferus - tarpan stepní
- Poddruh: Equus ferus caballus - kůň domácí
Historie
Původ plemene sahá do 19. století do hřebčína Mezöhegyes. První byl arabský hřebec Siglavy Gidran, který pocházel z významné linie Siglavy. Spolu se španělskou klisnou Arrogante dali hřebce Gidran II, který se stal zakladatelem plemene Gidran. Použili se i plnokrevníci, španělští koně a díky tomu se plemeno ustálilo ve dvou liniích. Lehčí typ jako jezdecký kůň pro armádu a těžší typ pro lehkou práci v zemědělství. Během první světové války se počty zvířat snížily. Proto byli opět použiti arabští plnokrevníci a Gidran získal dnešní podobu.
Povaha
Gidrani zdědili povahu po svých arabských předcích, Jsou ohniví, těžko zvládnutelní a vytrvalí. Jsou také silní, učenliví a odvážní.
Stavba těla
Jsou to mohutnější koně s jemnou hlavou s arabským výrazem. Krk je svalnatý, lopatky umožňují plynulý pohyb. Hrudník je hluboký, hřbet dlouhý a záď svalnatá. Končetiny jsou silné s kvalitními kopyty.
Srst je výhradně ryzá, mohou být bílé odznaky. V kohoutku dorůstají 160 – 165 cm.
Využití
Gidran je vynikající sportovní kůň. Lze ho také využít v lehké zápřeží jako kočárového koně či pro rekreační nebo turistické ježdění.
Text poskytl: http://www.cyberserver.cz/
Foto: www.pinterest.com