Krokodýl nilský

Krokodýl nilský

Crocodylus niloticus

Výskyt: Jižní Afrika
Délka: 6-7 m
Hmotnost: 1000 kg
Počet vajec: 20-80 ks
Inkubační doba: 85-95 dnů
Krmivo: Ryby, ptáci, savci
velikost písma:  A A A
06.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6323 zobrazení     0 komentářů

Krokodýl nilský je nejhojnější a pravděpodobně také nejznámější druh krokodýla. Průměrně dosahují délky okolo pěti metrů, hovoří se i o jedincích dlouhých 6 až 7 m s hmotností okolo jedné tuny. V jižní Africe, kde ve volné přírodě žijí, většinou nebývají delší než čtyři metry.

Krokodýl nilský není jen velký, ale také nesmírně silný. Zbarvení má olivově zelená až hnědé s černými skvrnami a síťováním. Přestože ubývá jeho přirozených biotopů, neřadí se zatím k ohroženým druhům, protože je často chován na krokodýlích farmách pro jeho kůži a maso. Jedna taková farma se nachází také na Jižní Moravě, konkrétně ve Velkém Karlově na Znojemsku. Mimo tamní zemědělský podnik jej vlastní také Krokodýlí ZOO v Protivíně (Jižní Čechy).

Do vyhrabané jámy na břehu snáší samice od 20 do 80 kusů vajec, která pak zahrabe. Po celou dobu inkubace (85-95 dnů) samice svoji snůšku střeží před predátory, kterými jsou nejčastěji draví ptáci, paviáni a hyeny. Po vylíhnutí mláďata přivolávají matku kvákavými zvuky. Samice mláďatům pomáhá vyhrabat se z jámy a často je v tlamě odnáší do vody, kde je nějakou dobu, zhruba 3 měsíce, hlídá.

Krokodýl nilský je výlučně masožravec. Skladba potravy se mění v závislosti na stáří a velikosti krokodýla. Mláďata do jednoho metru loví především hmyz, dále žáby, korýše, pavouky či malé rybky. Starší zvířata v délce 1-3 m se živí téměř výhradně rybami, jen malá část potravy připadá na korýše, měkkýše, žáby, vodní hmyz a drobné savce či plazy. Dospělá zvířata dorůstající 4-6 m loví velké ryby, želvy a jiné plazy, vodní ptáky, ale také savce, až do velikosti žirafy, buvola či slůněte. Častější kořistí jsou však pakoně, prasata bradavičnatá, vodušky či jiné antilopy.

Krokodýl nilskýNázvy ve světě

Anglicky: Nile Crocodile, Chorvatsky: Nilski krokodil, Italsky: Coccodrillo del Nilo, Maďarsky: Nílusi krokodil, Německy: Nilkrokodil, Rumunsky: Crocodil de Nil, Slovensky: Krokodíl nílsky
Ing. Zbyněk Pokorný Ing. Zbyněk Pokorný
Agronom a chovatel

Autor webu a chovatel zároveň. Snažím se starat o obsah tohoto webu. Chovám exotické ptactvo: 2,2 aratinga jendaj, 2,2 aratinga škraboškový, 1,1 amazoňan žlutolící, 1,1 amazoňan běločelý, 1,1 papoušek senegalský, 1,1 alexandr rudohlavý, 2,2 holoubek diamantový a také 6 ks suchozemských želv ostruhatých (Geochelone sulcata) - 3. největší suchozemská želva na světě. Zatím jde o mladé želvy bez určeného pohlaví. V minulosti jsem choval největší skupinu želv čtyřprstých (Testudo horsfieldii) v ČR - 30 ks, které jsem řadu let odchovával. Časem u mě však zvítězila touha přejít na větší druh želv.

Autorem od: 28.02.2013

Foto: animalbox.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.