Peruánský naháč

Peruánský naháč

Perro Sin Pelo del Perú

Oficiální zkratka v ČR: PEN
Výška v kohoutku: 25-65 cm
Hmotnost: 4-23 kg
Délka života: 12-15let
FCI: V. - Špicové a primitivní typy
Číslo standartu: 310
Využití: společník
velikost písma:  A A A
10.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     18104 zobrazení     0 komentářů

Existence psích naháčů se v Peru datuje již před Krista. Jak se do Peru dostali, kdo je tam přivezl, zda se jedná o autochtonní variantu psa, není zatím dodnes známo. V dnešní době bývá Peruánský naháč nejčastěji využíván jako doprovodný pes.

Je to štíhlé plemeno s atletickou povahou, které miluje velice běh. V rodině je tento pes živý, čilý a velmi příchylný. K cizím lidem se chová tento naháč nedůvěřivě a ostražitě.

Peruánský naháč je schopen přizpůsobit se všem životním situacím. Je velmi vázán na člověka, a poněvadž je i společenský, lze jej chovat ve větším počtu. Je to zcela nenáročný pes, který se dá v rodině snadno vychovávat. Je zejména vhodným psem pro lidi s alergií, psí chlupy nebo pro jinak zdravotně postižené lidi, kterým styk se srstí psů činí potíže. Každý ze tří velikostních typů může chovateli poskytnout něco jiného. Peruánský naháč je ideální bytový pes, který rád běhá a miluje zaměstnání jeho pánem.

Pokud se Peruánský naháč pohybuje, nevadí mu ani procházky za špatného počasí. Naháči často ztrácejí zuby, pokud se kříží mezi sebou. Přežití této rasy vyžaduje křížení s osrstěnými exempláři. U naháčů logicky péče o srst zcela odpadá a je nutná pouze příležitostná péče o jeho pokožku.

Peruánský naháčNázvy ve světě

Anglicky: Inca Hairless Dog

Foto: http://animalesdelperu1.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.