Shiba

Shiba

Shiba

Oficiální zkratka v ČR: SI
Výška v kohoutku: 35-41 cm
Hmotnost: 10 kg
Délka života: 12-15 let
FCI: V. - Špicové a primitivní typy
Číslo standartu: 257
Využití: společník, služební
velikost písma:  A A A
10.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4585 zobrazení     0 komentářů

Shiba je prapůvodní lovecký pes pro lov drobné zvěře a ptáků. Prokřížený s loveckými psy západní provenience málem vyhynul. Od roku 1928 dochází k čistému šlechtění a od roku 1934 je šlechtěn podle standardu. Dnes bývá Shiba využíván hlavně jako lovecký a nebo doprovodný pes.

Je to velmi ostrý a bystrý, mimořádně samostatný a nezávislý pes se silně vyvinutým loveckým pudem. Svým založením je silné teritoriální a ostražitý, ale zřídkakdy štěká, spíše vyje. Ve svém revíru nesnese Shiba cizí psy. K neznámým lidem je toto plemeno nedůvěřivé. Na cizí prostředí se musí nejprve adaptovat a jeho socializace musí probíhat již od věku štěněte, protože shiba není ochoten se později podřizovat.

Není to pes pro vhodný začátečníky! Má výrazné dominantní chování a ví, jak se prosazovat i jak uplatňovat své zájmy. Podřizuje se pouze osobě, kterou uznává. Potřebuje důslednou výchovu. Miluje dostatečné zaměstnání a volný pohyb v přírodě. Je robustní a velmi odolný. Pokud jej správně vychováme, stává se z něj příjemný bytový pes. Vzhledem k jeho silně vyvinutému loveckému pudu je jeho volný pohyb riskantní. Není to pes vhodný pro málo aktivní lidi. Péče o srst je poměrně snadná; pes ovšem dost silně líná.

ShibaNázvy ve světě

Anglicky: Shiba Inu

Foto: http://piperbasenji.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.