Škeble rybniční je největší z našich mlžů; velcí jedinci mají lastury dlouhé až 20 cm. Schránka je tenkostěnná, široce vejčitá, dosti nadmutá, vzadu protažená ve špičku. Na rozdíl od jiných příslušníků čeledi velevrubovitých nemá zámek.
Škeble rybničná je druh velice rozšířený po celé Evropě i Sibiři a hojný v bahnitých, pomalu tekoucích nebo stojatých vodách, od hlubších tůní přes nížinné řeky, zejména jejich slepá ramena, a rybníky až po rozsáhlé bažiny. Je to druh neobyčejně proměnlivý, takže bylo popsáno mnoho poddruhů nebo dokonce samostatných druhů, které jsou jen variantami škeble rybniční. Proměnlivý je nejen tvar lastur, ale i zbarveni, většinou v různých odstínech hnědozelené barvy, barvy se v soustředných pruzích střídají. Vnitřek lastury má modrozelený lesk.
Škeble tráví většinu života zahrabána v bahně, do něhož se zarývá a jímž se pohybuje diky mohutné svalnaté noze. Na dnech vypuštěných rybníků je často vidět mnoho desítek metrů dlouhé stopy putování škeblí za unikající vodou. Jako všichni velevrubovití vypouští škeble rybničná vajíčka i spermie do volné vody, kde dochází k oplození a líhnou se larvy, glochidie, prožívající první dny života na tělech ryb. Brzy se však hostitele pouštějí a padají na dno, aby zde zvolna filtrovaly vodu a vedly svůj pomalý život. Glochidie škeble jsou větší než velevruba.
Komentáře ke zvířeti