Škeble rybničná

Škeble rybničná

Anodonta cygnea

Výskyt: Evropa, Sibiř
Velikost: Až 20 cm
velikost písma:  A A A
17.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     10932 zobrazení     6 komentářů

Škeble rybniční je největší z na­šich mlžů; velcí jedinci mají lastury dlouhé až 20 cm. Schránka je tenkostěnná, široce vejčitá, dosti na­dmutá, vzadu protažená ve špičku. Na rozdíl od ji­ných příslušníků čeledi velevrubovitých nemá zá­mek.

Škeble rybničná je druh velice rozšířený po ce­lé Evropě i Sibiři a hojný v bahnitých, pomalu tekou­cích nebo stojatých vodách, od hlubších tůní přes ní­žinné řeky, zejména jejich slepá ramena, a rybníky až po rozsáhlé bažiny. Je to druh neobyčejně proměnli­vý, takže bylo popsáno mnoho poddruhů nebo do­konce samostatných druhů, které jsou jen variantami škeble rybniční. Proměnlivý je nejen tvar lastur, ale i zbarveni, většinou v různých odstínech hnědozele­né barvy, barvy se v soustředných pruzích střídají. Vnitřek lastury má modrozelený lesk.

Škeble tráví většinu života zahrabána v bahně, do něhož se zarývá a jímž se pohybuje diky mohutné svalnaté noze. Na dnech vypuštěných rybníků je často vidět mnoho desítek metrů dlouhé stopy putování škeblí za unika­jící vodou. Jako všichni velevrubovití vypouští škeble rybničná vajíčka i spermie do volné vody, kde dochází k oplo­zení a líhnou se larvy, glochidie, prožívající první dny života na tělech ryb. Brzy se však hostitele pouštějí a padají na dno, aby zde zvolna filtrovaly vodu a ved­ly svůj pomalý život. Glochidie škeble jsou větší než velevruba.

Škeble rybničnáNázvy ve světě

Anglicky: Swan Mussel, Dánsky: dammusling, Finsky: Järvisimpukka, Francouzsky: Anodonte des cygnes, Holandsky: Zwanemossel, Chorvatsky: Velika bezupka, Lotyšsky: Dižā bezzobe, Maďarsky: Tavikagyló, Německy: Grosse Teichmuschel

Foto: www.wildaboutbritain.co.uk

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

29.03.2022, 08:35
ahoj kocouire mam chute te ojed
26.01.2021, 13:03
Mam doma a dnes mi ji mamka uvaří :3 mnaminky
26.01.2021, 13:01
Užasný jidlo
05.02.2017, 21:21
To A** : stačí si v létě zaplavat v pískovně Ostrá, kousek od břehu, hlavně kde není moc lidského ruchu, a na dně toho nalovíte hafo. Prostě jakoukoliv pískovnu v oblasti Labe, ideálně najít nějakou, kde je ostrůvek, tam si můžete vybírat, zakázané to dosud není. Pokud možno ale nelovit na kšeft, trocha úcty k přírodě prospěje nám všem, těchto ostrůvků neporušené přírody už moc není.
07.07.2015, 12:45
Najít si ji v rybníku a koupyt na e-shopu kde je prodávjí
23.03.2015, 15:25
Nevíte někdo, kde ji mám zakoupit? Pište na webik28@seznam.cz. Prosííííííím