Karetka novoguinejská

Carettochelys insculpta

Výskyt: Severní Austrá­lie
Velikost: Až 50 cm
Počet vajec: 17-27 ks
Délka života: Až 50 let
Krmivo: Všežravec
velikost písma:  A A A
18.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3886 zobrazení     0 komentářů

Karetka novoguinejská je jediným představitelem čeledi karetkovitých (Carettochelydidae). Má hřbetní krunýř plochý, velmi malý a svrchu potažený měkkou kůží. Jen zcela mlá­dí jedinci mají ještě zbytky obratlových štítků, do­spělé želvy rohovité štítky postrádají, čenich této želvy je protažený. Na předních nohách má jen dva volné drápy, mezi prsty jsou velké plovací blány.

Karetka novoguinejská žije v jižních oblastech Nové Guineje a také na několika místech v tropické severní Austrá­lii. Vyskytuje se v pralesních řekách, ale i v brakických (poloslaných) vodách v ústí řek do moře. Patři mezi velké druhy želv, její krunýř je až 50 cm dlouhý.

Karetka se zdržuje po celý život ve vodě, jen v době kladení vajec samice vodu opouští a vylézají v pří­hodných místech na břeh. Tam v měkké půdě vyhra­bávají dolík, do kterého nakladou vejce. V době su­cha, kdy některé menší toky zcela vysychají, se karetky zahrabávají do bahna a tam přečkávají nepříz­nivé období až do příchodu dešťů.

Karetka novoguinejská je všežravá, loví hlavně měkkýše a korýše, ale také okusuje vodní rostliny a požírá rozmanité plody. Dnes již je místy téměř vyhubená, protože ji domorodci proná­sleduji pro maso. V současné době je na trzích vzác­ná, ale před několika desítkami let patřila k nejběžnější „zvěřině“. Tento druh tvoří přechod mezi želva­mi skrytohrdlými (patří tam např. kajmanky, dlouhohlávky nebo klapavky) a kožnatkami, jimž se značné podobají. Liší se jen dokonaleji zachovaným kruný­řem a tím, že nemají tři, ale jen dva drápky na no­hách.

Karetka novoguinejskáNázvy ve světě

Anglicky: Fly River Turtle, Maďarsky: Kétkarmú teknős, Německy: Neuguineaweichschildkröte

Foto: www.biolib.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.