Loděnka hlubinná je živá zkamenělina, poslední žijící zástupce čtyřžábrých hlavonožců. V minulých geologických epochách obývalo moře více než 8 tisíc dosud známých vymřelých druhů loděnek. Byly to amoniti, belemniti, orthocerasi a mnoho jiných. Hojné zkameněliny těchto druhů se nacházejí i v okolí Prahy, například v Lochkově. Dnes žijící loděnky obývají jihozápadní část Tichého oceánu kolem ostrovů Fidži, Filipín, Moluk aj. Rozlišují se celkem čtyři druhy.
Loděnka hlubinná má krásnou pestrou schránku, která se stáčí na hřbetní stranu, tedy odlišně od plžů. Tato ulita je rozdělena na drobné komůrky a hlavonožec žije vždy v té poslední, největší. S ulitou je pevně spojen dlouhým provazcem (sipho), který prochází všemi přepážkami. Neobývané komůrky jsou vyplněny plynem, takže poměrně těžká, uvnitř perleťová ulita se i se svým obyvatelem vznáší ve vodě v hloubce asi 100 až 400 m. Dnešní loděnky dorůstají velikosti asi 20 cm a kolem úst s rohovitými čelistmi a radulou mají dva věnce drobných ramen bez přísavek. Ramen je velké množství, asi 90.
Loděnka hlubinná se živí drobnou kořistí a vůči svým nepřátelům je poměrné bezbranná. Proto v nebezpečí zatáhne ramena do schránky a vchod překryje trojúhelníkovitým štítkem. Vymřelí příbuzní loděnky dosahovali často velikých rozměrů, orthocerové mohli být přes metr dlouzí, spirálovití amoniti byli i větší.
Komentáře ke zvířeti