Kajmanka dravá

Chelydra serpentina

Výskyt: Severní a Střední Amerika, sever Jižní Ameriky
Délka krunýře: Až 50 cm
Hmotnost: Až 30 kg
Počet vajec: 20-40 ks
Inkubace: 48-125 dnů
Krmivo: Hmyz, ryby, ptáci
velikost písma:  A A A
23.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     7302 zobrazení     1 komentář

Kajmanka dravá je druhou pří­slušnicí čeledi kajmanek. Je rozšířena od jižní Kana­dy přes východní oblasti USA a Mexiko až do seve­rovýchodní části Jižní Ameriky. Na tomto rozsáhlém území vytvořila čtyři poddruhy. Kajmanka dravá je menší než její mississippská příbuzná, délka hřbetního krunýře ne­překračuje 50 cm a hmotnost 30 kg.

Kajmanka dravá žije v zátočinách řek i v jezírkách. Je špatným plav­cem, proto se zdržuje na mělčinách, kde loví malé ry­by, obojživelníky a hmyz. Někdy se zmocní i malých savců nebo ptáků, kteří se dostanou do vody. Je to vyložený dravec, který větší kořist silnými čelistmi tr­há na kusy. Má v nich velkou sílu a dovede i nebez­pečně kousnout člověka, který ji neopatrně uchopí.

Kajmanka dravá je známá svou agresivitou. V době kladení vajec samice vylézají na souš a vyhledávají písčitá místa i dost daleko od vody. Zadníma noha­ma vyhrabou asi 10 cm hlubokou jamku a do ní na­kladou 20 až 40 vajec. Pak snůšku zahrabou a upraví místo tak, aby nebylo vidět, že se pod pískem skrývá želví snůška. Inkubace vajec trvá 48 až 125 dní (podle teploty a počasí). Vyklubaná mláďata se sama vyhra­bou a hned se vydají k vodě. Mají ještě měkký kru­nýř a na své cestě za mokrým živlem se stávají snad­nou kořistí šelem a dravých ptáků. V severních oblastech kajmanky dravé přespávají zimní období zahrabány v bahně. Na severní hranici rozšíření trvá zimní spánek od října až do května. Želvy se páří na jaře hned po probuzení. Kajmanka dravá je velmi otužilá a byla pozorována, jak plave pod ledem nebo se dokonce po něm klouže. Loví se pro maso.

Kajmanka draváNázvy ve světě

Anglicky: Common Snapping Turtle, Francouzsky: Tortue hargneuse, Německy: Schnappschildkröte, Polsky: żółw jaszczurowaty, Slovensky: Kajmanka dravá

Foto: jimgilbertphoto.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

16.04.2017, 10:26
neco bodobneho jako kajmanka supí :-)