Kajmanka dravá je druhou příslušnicí čeledi kajmanek. Je rozšířena od jižní Kanady přes východní oblasti USA a Mexiko až do severovýchodní části Jižní Ameriky. Na tomto rozsáhlém území vytvořila čtyři poddruhy. Kajmanka dravá je menší než její mississippská příbuzná, délka hřbetního krunýře nepřekračuje 50 cm a hmotnost 30 kg.
Kajmanka dravá žije v zátočinách řek i v jezírkách. Je špatným plavcem, proto se zdržuje na mělčinách, kde loví malé ryby, obojživelníky a hmyz. Někdy se zmocní i malých savců nebo ptáků, kteří se dostanou do vody. Je to vyložený dravec, který větší kořist silnými čelistmi trhá na kusy. Má v nich velkou sílu a dovede i nebezpečně kousnout člověka, který ji neopatrně uchopí.
Kajmanka dravá je známá svou agresivitou. V době kladení vajec samice vylézají na souš a vyhledávají písčitá místa i dost daleko od vody. Zadníma nohama vyhrabou asi 10 cm hlubokou jamku a do ní nakladou 20 až 40 vajec. Pak snůšku zahrabou a upraví místo tak, aby nebylo vidět, že se pod pískem skrývá želví snůška. Inkubace vajec trvá 48 až 125 dní (podle teploty a počasí). Vyklubaná mláďata se sama vyhrabou a hned se vydají k vodě. Mají ještě měkký krunýř a na své cestě za mokrým živlem se stávají snadnou kořistí šelem a dravých ptáků. V severních oblastech kajmanky dravé přespávají zimní období zahrabány v bahně. Na severní hranici rozšíření trvá zimní spánek od října až do května. Želvy se páří na jaře hned po probuzení. Kajmanka dravá je velmi otužilá a byla pozorována, jak plave pod ledem nebo se dokonce po něm klouže. Loví se pro maso.
Komentáře ke zvířeti
Nepřihlášený uživatel