Chachalaka hnědokřídlá

Ortalis vetula

Výskyt: Texas, Mexiko
Velikost: 48-58 cm
Hmotnost: 0,4-0,8 kg
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubační doba: 22-27 dnů
Potrava: Listy, plody, semena
velikost písma:  A A A
25.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3490 zobrazení     0 komentářů

Chachalaka hnědokřídlá nebo též guan hnědokřídlý patří do řádu hraba­vých (Galliformes), čeledi hokovitých (Cracidae). Vy­skytuje se v oblastech od jižního Texasu přes vý­chodní a jižní Mexiko až do Hondurasu. V Texasu žije chachalaka hnědokřídlá v údolí řeky Rio Grande.

Dosahuje hmotnosti 300 až 500 g a samec má stejné zbarvení jako samice. Zoo­logové rozlišují 4 poddruhy chachalak, které se od sebe liší velikosti a částečně i zbarvením.

Chachalaka hnědokřidlá obývá dešťové pralesy, kde se zdržuje podél vodních toků, ale také v oblastech s vysokými křovinami a hustou vegetací. Někte­ří jedinci žijí i na velmi suchých místech, ale praktic­ky vždy na svazích. Ptáci se zpravidla zdržují v hus­tých větvích, často v korunách vysokých stromů. Zde žijí mnohdy ve společnosti sojek, různých druhů ho­lubů apod. Jsou to ptáci výlučně stromoví, ale pravi­delně slétají na zem, kde hledají potravu. Guan hnědokřídlý se živí bo­bulemi, čerstvými zelenými listy a výhonky, případně i semeny. Občas také sezobnou neopatrný hmyz, který se jim na zemi připlete do cesty.

Guan hnědokřídlý hnízdí v triu, to znamená jeden samec a dvě samice. V době hnízdění jsou ptáci velmi hluč­ní. Ozývají se hlavně ráno a večer, ale za jasných no­ci po celou noc. Jejich typický hlas, který jim dal jméno, zni jako „cha-cha-lac". Postupně se přidávají další a další ptáci v okolí, až se spojí v jakýsi mohut­ný chór. Samice mají soprán, zatímco samci bas. Ce­lá skupina „zpívá" v rytmu na větvích. V době mimohnízdní se chachalaky zdržují ve skupinách o několi­ka desítkách jedinců. Domorodí lovci tyto ptáky s oblibou loví pro chutné maso.        

Chachalaka hnědokřídláNázvy ve světě

Anglicky: Plain Chachalaca, Francouzsky: Ortalide chacamel, Chorvatsky: Sivoleđa čačalaka, Německy: Blauflügelguan, Polsky: Czakalaka pólnocna

Foto: www.geometer.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.