Ploskoroh žlutý je jedním ze tří druhů ploskorohů žijících na našem území. Nejhojnější je právě ploskoroh žlutý, vyskytující se na Karlštejnsku, Křivoklátsku a na jižní Moravě.
Je to statný druh, měřící v rozpětí 45-53 mm. Příbuzný ploskoroh pestrý je o něco menší a žije jen na jižní Moravě. Třetí druh, ploskoroh dlouhorohý, je z nich největší, ale jeho výskyt v ČR je zatím nepotvrzen. Všichni ploskorozi mají dlouhá tykadla s paličkami na konci a pestrá, černožlutě zbarvená křídla. Rozpoznáváme je právě podle velikosti a tvaru černých skvrn na křídlech.
Ploskorozi létají v parných letních dnech, v červenci a v srpnu, na stepích a lesostepích v kopcovitém terénu. Jejich let je rychlý a křídla nápadně šustí. Jejich larvy se podobají larvám mravkolvů, ale jsou větší a svou kořist pronásledují pěšky. Nálevkovité pasti si nevyhrabávají. Žijí většinou pod kameny. Ploskorozi kladou vajíčka na zem, a to koncem léta. Larvy se líhnou ještě na podzim a přezimují v místě, kam samice uložila vajíčko. Teprve na jaře začínají lovit. Jejich vývoj je rychlý, v květnu už se kuklí a po třech nedělích vylétá dospělý hmyz. Ploskorozi žijí v teplých krajích po celém světě a je popsáno přes 300 druhů. Největší z nich mají rozpětí více než 10 cm.
Komentáře ke zvířeti