Ploskoroh žlutý

Ascalaphus libelluloides

Výskyt: Evropa
Délka těla: 45-53 mm
velikost písma:  A A A
04.03.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3525 zobrazení     0 komentářů

Ploskoroh žlutý je jedním ze tří druhů ploskorohů žijících na našem území. Nejhojnější je právě ploskoroh žlutý, vyskytující se na Karlštejnsku, Křivoklátsku a na jižní Moravě.

Je to statný druh, měřící v rozpětí 45-53 mm. Příbuzný ploskoroh pest­rý je o něco menší a žije jen na jižní Moravě. Třetí druh, ploskoroh dlouhorohý, je z nich největší, ale jeho vý­skyt v ČR je zatím nepotvrzen. Všichni ploskorozi ma­jí dlouhá tykadla s paličkami na konci a pestrá, černožlutě zbarvená křídla. Rozpoznáváme je právě po­dle velikosti a tvaru černých skvrn na křídlech.

Plosko­rozi létají v parných letních dnech, v červenci a v srpnu, na stepích a lesostepích v kopcovitém terénu. Jejich let je rychlý a křídla nápadně šustí. Jejich larvy se podo­bají larvám mravkolvů, ale jsou větší a svou kořist pronásledují pěšky. Nálevkovité pasti si nevyhrabávají. Ži­jí většinou pod kameny. Ploskorozi kladou vajíčka na zem, a to koncem léta. Larvy se líhnou ještě na podzim a přezimují v místě, kam samice uložila vajíčko. Tepr­ve na jaře začínají lovit. Jejich vývoj je rychlý, v květnu už se kuklí a po třech nedělích vylétá dospělý hmyz. Ploskorozi žijí v teplých krajích po celém světě a je po­psáno přes 300 druhů. Největší z nich mají rozpětí více než 10 cm.

Ploskoroh žlutýNázvy ve světě

Holandsky: Vlinderhaft, Německy: Libellen-Schmetterlingshaft

Foto: dogalhayat.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.