Cane corso

Cane corso

Cane corso

Oficiální zkratka v ČR: CC
Výška v kohoutku: 64-68 cm
Hmotnost: Do 50 kg
Délka života: 10-12 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 343
Využití: společník, hlídací
velikost písma:  A A A
09.08.2023     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     211 zobrazení     0 komentářů

Cane corso je původem italské plemeno, v minulosti využíváno k ochraně majetku a také lovu divoké zvěře. V dnešní době patří mezi aktivní sportovní plemena, vyžadující pravidelné dávky pohybu a důsledný výcvik. Jde o středně velkého až velkého psa s osvaleným, i když o něco drobnějším tělem, než je typické pro dalších plemena z řad mastifů. Kohoutková výška plemene dosahuje 58-70 cm, váha se pohybuje mezi 40 a 50 kg. Nejčastěji se vyskytuje v šedé barvě, černé, jelení červené, plavé nebo tmavě žluté, občas se vyskytují i různě žíhané varianty zmíněných barev.

Cane corso má mírnou povahu a velmi dobře vychází i s malými dětmi. Svoji rodinu má velmi rád. Je výborným hlídačem a své majitele neváhá okamžitě bránit. Nikdy však neútočí jako první. Nutností je poskytnout mu dostatek zábavy, přičemž je potřeba zaměstnat mu i hlavu. Nudící cane corso se projevuje neustálým štěkotem na vše, co se hýbe.

Jde o tvrdé, odolné plemeno zvládající rozmary počasí a různorodé pracovní aktivity. Výhodou těchto psů je krátká srst, které plně postačí minimální péče. Cane corso je velice inteligentní a zvládá snadno socializaci. Výcviku tohoto plemene je třeba věnovat velkou pozornost. Potřebuje důsledný výcvik, ale není třeba být na psa tvrdý. Jde o vnímavé psy, kteří se učí snadno. Jde o poměrně velké psy, u kterých se musí dbát na opatrnost pohybového ústrojí, s nímž mývají relativně často zdravotní komplikace.

Tomuto plemeni se raději vyhněte, pokud nejste sami aktivně založenými. Jeho velikost v kombinaci s vysokou inteligencí není vhodnou volbou pro každého. Spíše si s ním poradí zkušenější chovatel se špetkou přirozené autority, který snadněji, než začátečník prohlédne a zavčas utne psí pokusy o převzetí velení v rodině. Tito psi mají tendenci být dominantní vůči dalším psům. Je třeba je důkladně socializovat a zvykat na cizí zvířata, aby v dospělosti nedocházelo k zbytečným konfliktům.

Nejšťastnější bude na větším pozemku, který je třeba velmi důkladně zabezpečit. Cane corso je totiž mistr útěků, a i relativně malou skulinku si dokáže rozšířit a utéct.

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.