Hovawart

Hovawart

Oficiální zkratka v ČR: HW
Výška v kohoutku: 63-70 cm
Hmotnost: 25-40 kg
Délka života: 11 let
FCI: II. - Pinčové, knírači, molossoidní
Číslo standartu: 190
Využití: společník, služební
velikost písma:  A A A
13.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4273 zobrazení     0 komentářů

Začátkem 20. století zahájil německý kynolog Kart F. König zpětné křížení středověkého dvorního psa za pomoci dosud ještě existujících farmářských psů, novofundlanďana, leonbergera, německého ovčáka aj. Plemeno bylo FCI uznáno v roce 1937.

Dnes je Hovawart využíván především jako sportovní doprovodný pes, je to všestranný pracovní pes a rovněž uznaný služební pes.

Hovawart je dost sebejistý, silný a aktivní pes středního temperamentu. Je silně teritoriálně založený. K cizím lidem se chová pozorně až neutrálně. Cizí psy ve svém revíru ovšem nesnáší. Je velmi inteligentní, učenlivý, ale obtížně ovladatelný. Podmínkou standardu je i bojový a ochranný pud.

Hovawart je náročný pes, kterého musíme důsledně vychovávat již od nejranějšího věku. Je nutné i jeho jasné postavení v komunitě. V dospělosti je schopen prosadit své vedení. Není to pes pro začátečníky ani pro pohodlné lidi. Vyžaduje práci a zaměstnání. Je dobrým záchranným a stopařským psem. Méně vhodný je pro rychlé sportovní akce. Není to pes určený do rodiny, která by jej zaměstnávala jen příležitostné, má rád nejrůznější úkoly, proto se příliš nehodí pro pohodlné lidi. O jeho hladkou a dlouhou srst se dá poměrně snadno pečovat.

HovawartNázvy ve světě

Anglicky: Hovawart

Foto: http://www.no.brit-petfood.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.