Jepice sírožlutá
Heptagenia sulphurea
Jepice sírožlutá
Heptagenia sulphurea
Znaky: Délka těla kolem 0,7-1,2 cm. Křídla žlutavě zabarvená. Přesné určení druhu je dosti obtížné, ve střední Evropě žije asi osm druhů.
Stanoviště: Tato jepice žije v proudících vodách, a to jak v podhorských říčkách, tak ve větších tocích nížin.
Rozšíření: Evropa.
Výskyt: Na vhodných biotopech je tato jepice hojná. Lidské zásahy do vodního režimu menších vodních toků však mohou vyvolat výrazné změny v početnosti tohoto druhu.
Biologie: Nymfy jsou pozoruhodně přizpůsobeny specifickým podmínkám jejich životního prostředí: ukrývají se na dně, často bývají při tisknuté v proudu na kamenech nebo potopených částech dřeva, kořenech apod. Zatímco spodní strana jejich těla je silně zploštělá, hřbetní strana je klenutá, po stranách zadečku s vejčitými žaberními plátky. To umožňuje v proudící vodě přitisknutí těla ke kamenům a zabraňuje nymfě, aby byla proudem stržena.
Potrava: Nymfa se živí veškerými dosažitelnými částečkami rostlinných a živočišných těl, které voda přináší. Požírá také živé řasy.
Jepice (Ephemeroptera) jsou okřídlená skupina hmyzu, jejíž původ je řazen až do paleozoika (prvohor). Dospělci mají redukované ústní a trávicí ústrojí, nepřijímají potravu a žijí obvykle pouze jeden až tři dny. Zato vodní larvy mohou žít i několik let.