Lesklice měděná
Cordulia aenea
Lesklice měděná
Cordulia aenea
Znaky: Délka těla 5 cm, rozpětí křídel až 7,5 cm. Zástupce podřádu šídel (Anisoptera), což je zvláště patrné na odlišném tvaru předních a zadních křídel - zadní křídlo je v bazální polovině značně rozšířené. V klidu zůstávají křídla zcela rozevřená ve vodorovné poloze. Oči jsou zelené, jedním z charakteristických znaků je kovově lesklé, měďové zbarvení celého těla. Lesklice měděná patří do čeledi lesklicovitých (Corduliidae).
Stanoviště: Stojaté vody nejrůznějšího charakteru včetně rašelinných jezírek. V horách vystupuje až do výšek téměř 1800 m n.m.
Rozšíření: V celé Evropě a Asii až k severnímu polárnímu kruhu.
Výskyt: Hojný.
Biologie: Páření začíná za letu a poté se pár nejčastěji usadí na nějaké větvičce stromu. Kladení vajíček na skrytá místa v malých zátokách probíhá při houpavém letu nahoru a dolů, kdy samice volně vypouští vajíčka do vody. Nymfy ve vodě dvakrát až třikrát přezimují.
Vážky (Odonata) jsou řád okřídleného velkého hmyzu s úzkým a velmi protáhlým tělem, který je v podstatě nezaměnitelný s druhem z jiného řádu. V hmyzím světě patří vážky mezi nejlepší letce a jsou hmyzem s nejdokonalejším zrakem. Životním prostředím, nezbytným k vývoji vážek, je až na výjimky voda. Vyvíjejí se proměnou nedokonalou.