Pakobylka galská
Clonopsis gallica
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododělení: Protostomia - prvoústí
- Kmen: Arthropoda - členovci
- Podkmen: Hexapoda - šestinozí
- Třída: Insecta - hmyz
- Řád: Phasmida - strašilky
- Čeleď: Bacillidae - pakobylkovití
- Rod: Clonopsis
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky: Délka těla asi 7 cm. Štíhlá pakobylka s válcovitým tělem a tenkýma nohama. Zeleně nebo hnědě zbarvená. Tvarem, držením i zbarvením těla napodobují pakobylky suché větvičky tak dokonale, že i při velkých rozměrech téměř splývají s prostředím, v němž žijí. Jsou jedním z nejlepších příkladů mimeze.
Stanoviště: Pakobylky nepatří do středoevropské fauny, bývají však chovány v teráriích. Ve své domovině žijí na teplých a suchých křovinatých biotopech. Na jihu Anglie některé druhy zdomácněly i ve volné přírodě.
Rozšíření: Středozemí.
Biologie: Rozmnožuje se většinou partenogeneticky, tzn., že vajíčka se vyvíjejí bez oplození. Samci jsou mimořádně vzácní.
Poznámka: Pakobylky patří do řádu strašilek (Phasmatodea), hmyzu s proměnou nedokonalou, který je rozšířený v tropech a subtropech celého světa. Je známo asi 2500 druhů. Patří k nim i nejdelší žijící hmyz, přes 30 cm dlouhá strašilka Phoboeticus kirbyi.
Strašilky (Phasmatodea) jsou řád tropického hmyzu bizarního zjevu. Mohou vypadat jako větvička, list nebo třeba kus kůry a dokonale tak splývat s prostředím. Jedná se o výlučně býložravý hmyz.
Vyskytují se ve všech tropických a subtropických oblastech, převážně ve vlhčích lesních biomech. Nejvíce druhů žije v jihovýchodní Asii a Malajsii (Indomalajská oblast). Některé druhy osídlily i teplejší části mírného pásu, hlavně na jižní polokouli. Například některé druhy, zavlečené z Nového Zélandu, dokáží přežívat v jihozápadní Anglii. V Evropě jsou původní druhy pakobylek Bacillus rossius a Clonopsis gallica, které žijí ve Středozemí.
Mohlo by vás také zajímat
Hrdlička senegalská, Ještěrka portugalská, Plotice portugalská, Pakobylka vyzáblá