Výkalník měsíční
Copris lunaris
Výkalník měsíční
Copris lunaris
Znaky: Délka těla 1,5-2,4 cm. Černý s podélně rýhovanými krovkami. Samce snadno poznáme podle dlouhého rohu na čele a rohovitých výrůstků na štítu; roh samice je podstatně kratší, na štítu má jen tupé hrbolky. Tento druh z čeledi vrubounovitých bývá v literatuře často uváděn také pod jménem chrobák pečlivý.
Stanoviště: Pastviny. Dává přednost kravincům, zřídka i na koňském trusu.
Rozšíření: Evropa.
Výskyt: Nehojný. Nejhojnější je na jihu, směrem k severu je stále vzácnější.
Biologie: Obě pohlaví vyhrabávají pod kravským trusem společně hluboké chodby a prostorné komory, do nichž dopraví 7-8 kousků trusu opracovaných do hruškovitého tvaru. V každé komůrce se vyvíjí jen jedna larva, která až do zakuklení žije v nadbytku potravy. Ještě téhož roku v létě se v komoře kuklí. Na podzim se líhne dospělý brouk, zůstává však až do jara v bezpečném podzemním úkrytu.
Potrava: Larva i brouk se živí především kravským trusem.
Druh chráněný zákonem jako kriticky ohrožený, stejně tak označen v červeném seznamu. Ochrana je poměrně problematická, druh vázaný na biotopy stepního charakteru, ale navíc často vázán na pastvu. V Čechách ohrožení spočívalo především v ukončení pastvy ovcí na lokalitách v Českém středohoří, dnes se pastva vrací. Jestli se druh udrží a populace budou znovu životaschopné ukáže čas. Na Moravě nejsou lokality územně chráněny, což by mohl být v budoucnu problém. Jedná se o obory, kde se chová zvěř, proto se chrobákům pečlivým nesmírně daří.