Řasník včelí
Stylops mellitae
Taxonomie
- Říše: Animalia - živočichové
- Podříše: Eumetazoa
- Oddělení: Bilateria - dvoustranně souměrní
- Pododělení: Protostomia - prvoústí
- Kmen: Arthropoda - členovci
- Podkmen: Hexapoda - šestinozí
- Třída: Insecta - hmyz
- Podtřída: Pterygota - křídlatí
- Infratřída: Neoptera - novokřídlí
- Řád: Strepsiptera - řásnokřídlí
- Čeleď: Stylopidae
- Rod: Stylops - řasník
Evropa
- Nadmořská výška: 290 m
- Povrch: většinou nížiny (60%), jih hornatý
- Teplotní pásy a srážky:
- Studený: oblast polární a subpolární (200-600 mm/rok)
- Mírný: oblast západopřímořská (nad 600 mm/rok), přechodná (400-1500 mm/rok), vnitrozemská (do 400 mm/rok)
- Subtropický: oblast středomořská (400-1000 mm/rok)
- Roční období:
- Střídání 4 ročních období: jaro, léto, podzim, zima
- Průměrná teplota:
- Zima: -2- +2 °C
- Léto: 21-25 °C
Znaky: Délka těla 0,1-0,7 cm. Samec má přední pár křídel zcela zakrnělý, zadní je plně vyvinutý a v klidu vějířovitě složený. Samice je bezkřídlá zůstává v kutikule larvy posledního instaru i kukly a neopouští svého hostitele. Na celém světě je známo asi 400 druhů řádu řasnokřídlých (Strepsiptera), ve střední Evropě žije kolem 60 druhů (u nás jen asi 15-20). Řád se člení na dva podřády, Mengenillidia, primitivnější a žijící na rybenkách v jižní Evropě, a Stylopidia, parazitující u nás na svítilkách z čeledi ostruhovníkovitých (Delphacidae), dále na kutilkách, včelách a vosách. Strepsiptera patří mezi řády hmyzu s proměnou dokonalou (holometabola), takže v jejich vývinu jsou přítomna všechna čtyři stadia (vajíčko, larva, kukla, imago), ale vlivem parazitického způsobu života došlo k určité modifikaci s výskytem několika odlišných typů larev (polymetabolie) a současně došlo také k redukci důležitých orgánů těla. Řasnokřídlí jsou blízce příbuzní broukům. Určování je velmi obtížné. Parazitaci řasníky označujeme jako stylopizaci.
Stanoviště: Křovinatá místa, louky, zahrady.
Rozšíření: Řád je rozšířen po celé Evropě.
Výskyt: Některé druhy jsou poměrně hojné, protože je však přítomnost řasníků na zadečku včel a vos sotva patrná, většinou unikají pozornosti člověka.
Biologie: Samec je aktivní ve večerních hodinách. Tehdy vyhledává samičky, páří se na těle hostitele a po kopulaci hyne. Samice přivádí na svět 1000 i více velmi pohyblivých larev (viviparie), které vznikají polyembryonicky z menšího počtu vajíček. Z původního hostitele odskakují na nějaký květ a zde čekají na jinou včelu nebo vosu, která je přenese na svém těle do hnízda a tam invazní larva (triungulinid) vniká do larvy nového hostitele. Zde se mění ve struskovitou parazitickou larvu, v těle hostitele migruje, několikrát se svléká, rychle roste a kukli se uvnitř poslední larvální kutikuly - v pupariu.