Čukvala zavalitá

Sauromalus obesus

Výskyt: Jihozápad USA, Mexiko
Velikost: 45 cm
Hmotnost: Až 350 g
Počet vajec: 5-16 ks
Inkubace: 80 dnů
Krmivo: Květy, plody, zeleninu
velikost písma:  A A A
03.11.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     8191 zobrazení     1 komentář

Čukvala zavalitá se vyskytuje ve volné přírodě na jihozápadě USA až severozápad Mexika. Obývá pouštní oblasti se skalnatým reliéfem; vyhýbá se otevřeným písčitým plochám.

V dospělosti dorůstá délky těla až 45 centimetrů. Samičky jsou menší než samečci, základní zbarvení těla je šedé až tmavošedé, ocas tohoto druhu je krátký, tupě zakončený. Zbarvení těla mezi předními a zadními končetinami je nažloutlé až oranžové, s drobnými tmavými skvrnami.

Pro dva adultní exempláře potřebujeme terárium o velikosti nejméně 150 x 80 x 80 centimetrů. Tito ještěři s oblibou hrabou, proto musí být písčité dno dostatečně vysoké, uvádí se výška aspoň 15 centimetrů. K úkrytu sestavíme pro každého jedince stabilní suťovou kupu, která ale nesmí být příliš hladká. Takových úkrytů by měl být v teráriu větší počet, neboť poskytují zvířatům pocit bezpečí. Dále musíme pro každého jedince stanovit v hodné místo ke slunění (nejlépe kameny), které bývá využíváno především časně ráno a odpoledne ale méně často i v ostatní denní dobu. Jelikož tito ještěři přijímají vodu většinou s potravou, není nutné v teráriu zabudovat pítko.

Čukvala zavalitá je vegetarián, proto je krmíme převážně listovou zeleninou. Občas jim podáváme i různé květy a plody.

Čukvala zavalitáNázvy ve světě

Anglicky: Chuckwalla, Německy: Chuckwalla, Chorvatsky: Čakvola

Foto: http://www.flexiblephenotype.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

19.11.2015, 19:54
za kolik a kde se dá sehnat