Zkušenosti s chovem křepelek japonských

velikost písma:  A A A
06.02.2007, 12:32     Autor: Marián Franko     128858 zobrazení     283 komentářů

O křepelkách japonských toho najdete hodně, existuje literatura, na internetu najdete stránky chovatelů a prodejců. V tomto článku bych popsat spíše problémy v chovu, se kterými jsem se setkal, a které nebývají v literatuře uváděny. Článek není určen pro zájemce o intenzivní chov, ale spíše pro chovatele, kteří si chtějí pořídit pár křepelek a mít i nějaký užitek.

Chov

Křepelky si pořiďte kvalitní, naočkované proti nemocem, nejlépe z komerčního chovu. Pokud neuvažujete o odchovu (ten se v malém nevyplatí), nekupujte kohoutky. Kohoutci jsou sice pěkní, ale ve většině případů po čase šikanují křepelky a ty jsou nervózní, stresované a tím poklesne užitkovost. Kohoutci jsou navíc více hluční.  Ve venkovní voliéře je volání osamělého kohoutka slyšet v noci i desítky metrů daleko.

Nekupujte různé barevné mutace najednou. Kupte si jen jednu. Křepelky mají sklon šikanovat i jinak zbarvené jedince. V hejnu si nechte jen jednu barvu a stejně staré kusy. Nové křepelky přidávejte jen opatrně. Křepelky bývají velmi agresivní k novým spolubydlícím.

Pro chov křepelek nepotřebujete žádné speciální klece s roštem. Na 4 křepelky stačí klec vysoká 30cm a dnem 60x100cm. Takovou klec považuji ale za minimum. Křepelka je totiž od přírody pták, který při hnízdění vyžaduje samotu. Ikdyž křepelky šlechtěním jsou již hodně nenáročné, přesto bývají některé slepice při snušce agresivní. V hejnu toto chování sledujte. Pokud se křepelky poperou a ve výsledku bude některé téct krev, ihned ji oddělte. Takové zranění je záčtkem kanibalismu bez ohledu na velikost voliéry.

Křepelky jsou nejvíce spokojené ve velké voliéře. Čtyři slepičky budou nekonflikitní ve výběhu 1x2 metry, ve ketrém na dno dáme suchou mulčovací kůru naředěnou hoblinami, do rohu přidáme mísu s hlínou na popelení, přidáme dvě malé průchozí budky. Klid a jistotu křepelkám dá i několik větví se suchým lístím, ve kterém budou maskované. Takové uspořádání sice ztíží sběr vajíček, křepelky se ale nebudou navzájem provokovat a není třeba je tak často kontrlovat. Stačí pak jednou za tři dny posbírat vajíčka. Vodu i krmení podle možností dejte na dvě místa.

Křepelky Vám nebudou sedět na vejcích. Šlechtěním tuto schopnost ztratily. Je zdokumentováno jen minimum případů, kdy křepelka zasedla a vyseděla kuřátka. Pokud vám zvědavost nedá, pamatujte, že křepelka nežije v období hnízdění v párech ani hejnech. Slepička je sama a kohoutka navštěvuje jen kvůli páření, kdy ho sama vyhledá.
Pokud chcete  mít svůj vlastní odchov, potřebujete líheň. Na krmení a jeho obsahu N látek nešetřete. Odpovídající je směs určená k odchovu krůťat nebo bažantů a vždy se vyplatí ještě přilepšit strouhaným vajíčkem natvrdo nebo tvarohem.
 
Aklimatizované křepelky, mohou být v chráněné voliéře ubytovány celý rok. Takový chov však není určen pro produkci vajec.  

Krmení

Nejlepší je koupit kompletní směs pro nosnice a krmítka se zásobníkem. Tím zajístíme, že křepelky nebudou snášet na úkor vlastních zásob a nevysílí se. Můžeme křepelkám podávat i proso, pšenici, řepku, ovesné vločky, slunečnici, kardi, čirok, pohanku na zeleno nasekané pampelišky, vajíčko na tvrdo, tvaroh. Na tom všem si pochutnají. Vyžaduje to ale denně křepelkám předkládat čerstvé krmení, protože se rychle kazí a přidávat minerální doplňky. Křepelky bez kopmletní směsi  potřebují minimálně stálý přístup k písku a vápníku (vápenec nebo na jemno drcené skořápky). Pokud krmení není plnohodnotné, mají křepelky sklon se rychle  naučit zlozvyky, jako je pojídaní trusu nebo kanibalismus. Křepelky, které jsou v období snůšky a přitom nemají plnohodtné krmení vykazují dle mého pozorování větší nevraživost vůči sobě a to jak samice tak samci. 

Pro neužitkový chov míchám křepelkám směs v tomto poměru:

Pšenice: 3 díly

Loupaný oves: 1 díl

Směs prosa: 1 díl

Čirok: 1/2 díl

Pohanka: 1/2 dílu

Vojtěškové granule (drcené): 1/3 dílu


Tuto směs mají ptáci k dispozici pořád. Jednou za týden krmení večer odstavím a nechám křepelky vyzobat rozházenou potravu ve voliéře. Následující večer opět krmíntka vystavím.

V zimním období dodávám křepelkám směs olejnatých semen a rozinek:

Kardi: 1 díl
Slunečnice černá:1/2 dílu
Lněné semínko: 1/2 dílu
Řepkové semeno:1/2 dílu
Semenec: 1/2 dílu
Rozinky:1/2 dílu

Tuto směs mají ptáci v omezeném množství. Dle časových možností dávám v zimě na druhou půlku dne před večerem, nebo podávám množství na jeden den a to obden.

V letním období nahrazuji olejnatá semena zeleným krmením, tvarohem, sušeným vajíčkem na tvrdo a naklíčenou směsí semen.  

Ideální jsou krmítka, ktere znemožní křepelkám krmení znečistit trusem, nebo rozhrabat a zároveň se samy dosypávají. Krmítko je možné si vyrobit z pet lahví.

Do větší pětilitrové pet lahve je zasunutá menší. Vše drží tyčka (dřevěná hmožnidka o průměru 0,6 cm). Otvory v pet lahvích můžeme vystřihnout. Já ale volím si raději z hrubšího 2 mm drátu vyrobit šablonu, nahřát ji nad sporákem a otvory propálit. Mají pak zaoblené hrany a nehrozí, že se pták při krmení zraní.

Krmítko pro křepelky japonské Krmítko pro křepelky japonské Foto: Marián Franko

Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Křepelka japonská - pár (samec v popředí) Foto: Marián Franko

Marián Franko Marián Franko
Autorem od: 20.11.2013

Komentáře k článku

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

25.01.2012, 00:19
Osobní zkušenost nemám, ale jsem téměř přesvědčená, že je samozřejmé, že se nosné křepelky po vynešení také zabijí a zpracují na maso stejně, jako masné křepelky. Podobně i nosné slepice se po vynešení třetím rokem v drobnochovu (nebo ve velkochovu už po roce i dříve) zabijí na maso. To by byla přece veliká škoda to dobré masíčko z nich nesníst.
24.01.2012, 18:06
ackoliv maso nejim, tak vypadaji k nakousnuti :-D
chci se jeste optat - je mozne podobnym zpusobem zuzitkovat i snaskove linie krepelek, nebo je to zalezitost jen Faraonů...? díky
24.01.2012, 17:07
Nu což, také to zabíjení patří k chovu. Máte je krásně oškubané a vykuchané, na pečínku budou dobré. Ale mně by je asi musel někdo zabít, já na to nemám nervy. A možná jsou tučné právě proto, že nenesly. Domnívám se, že se asi křepelky nedají "překrmit"; vždyť je nutné mít stále krmítka s krmením "ad libitum". Spíše už byly vynesené. Takže si na nich pochutnejte a zjara si pořiďte nový zástav. A pochvalte se, že máte tučné křepelky a tak dobré jídlo v mrazáku. Tučná křepelka je zdravá křepelka výborná k jídlu. Děkujeme za fotografii. Ať se Vám i letos dobře daří osobně i v chovu křepelek.
24.01.2012, 16:04
Já dnes zabíjel vynesené kusy a překvapilo mě jak byly tučny
Tak nevím jestli je nepřekrmuju a proto už nenesly. Nemáte s tím někdo zkušenost
24.01.2012, 07:31
takže v tomto případě bude asi lepší chovat Faraony, že? - ty také nenesou zrovna málo a navíc pro rodiče bude ještě maso, je tou tak? Jinak díky Kelime za odpověď :-)
24.01.2012, 06:08
No popravdě prežijí ,ale snášet nebudou. A na jaře jim bude dlouho trvat než se roznesou
23.01.2012, 12:37
Máte je moc pěkné! Rád bych se zeptal, zda mohu chovat křepelky, když je budu mít v zimě při teplotě +5až-2st, je to ve starém chlévě, takže tam foukat nebude, pršet ani sněžit, jen teplota bude nižší, počítám, že snáška bude malá nebo žádná, alehlavně mě zajímá, zda to přežijí nebo zda jim to nějak může vadit? Moc děkuji za odpověď. Míra
29.10.2011, 15:19
... Takže pro příště si hnízdečko, kde sedí kvočna, nějak vhodně označte, nebo i nasezená vajíčka opatrně zlehka nějak poznačte obyčejnou tužkou (bude vidět ???) nebo nějako potravinářskou barvou, aby byla nejedovatá. A Vaši paní k tomu pozvěte a ukažta jí, kde ta nasezaná vajíčka jsou. Jinak už asi bude potřeba volieru alespoň ze 3 stran zateplit, už jsou noci chladné. A možná (nevím), kdyby byly celodenní mrazy, uvažujete o přenesení křepelek do tepla ? Ale nechci radit, s venkovním chovem křepelek nemám zkušenosti. Dospělé křepelky prý vydrží i mráz, i když za mrazu přestanou snášet. Jenom nevím, jak by to za mrazu dopadlo s kuřátky. Normální kvočna (slepice ) s kuřaty se brzy zjara kdysi dávno dávala na statcích do prostoru pod kachlovými kamny do kuchyně. Ven se dávala kvočna s kuřaty až když byly venkovní teploty nejméně 18°C, a to ještě pouze ve dne. Ať se daří !
28.10.2011, 20:19
Jinak hejno je v poměru 1:6 teď plus 3 kuřata
28.10.2011, 20:17
Dekuji za gratulaci a budu se snazit o dalsi odchov. Slepice seděla ješte před měsicem, ale bohužel moje žena jajička sebrala a dala do ledničky. Tak jsem to oplakal a ženu poučil.
28.10.2011, 20:07
Gratuliji Vám k přirozeně vysezeným křepelčím kuřátkům. Je to Váš velký chovatelský úspěch a velké díky za to, že jste ho popsal a udělal fotečky pro nás ostatní. Vidím podle peříček na podestýlce, že křepelky jsou ve volieře s pappoušky . Nic na způsobu chovu neměňte, aby se Vám kuřátka opět podařila, a abyste mohl poradit ostatním chovatelům. Znovu GRATULUJI. S pozdravem J.Marková
28.10.2011, 19:03
a ještě jedno
28.10.2011, 19:01
další foto pro nevěřící
28.10.2011, 18:59
Dobry den
Pořád čtu, že křepelky nesedí na vejcich, ale to mužu vyvratit. Mam křepelky prvnim rokem a už mi vyseděly kuřata. Mam je ve venkovni volieře a zatim se jim daří dobře. nechal jsem je společně s hejnem. Kuřata jsou stará asi týden a kvočna se oně stará vzorně. Společne se krmí na dně voliery, prostě jako slepice.
10.09.2011, 23:13
... no, ony křepelky dokážou být na sebe zlé navzájem i slípky, a klovou se navzájem i bez kohoutků. Mám takové tušení (nic ověřeného), že v tom hraje roli také výživa. Možná by stálo za to vyzkoušet krmivo s různým obsahem bílkovin. Také možná zvětšit výběh nebo voliéru a dát tam více úkrytů (keřů, vyšší trávy, skalek).
09.09.2011, 17:46
Máte někdo nějaky recept jak začlenit kohoutky mezi 15 slepic křepelek. Koupil jsem nové kohoutky a ajhle slepičky je vždy klovou do hlavy až je jim rozklobou. Už nevím co s nima . Měl jsem je dohromady s ( bráchama) kterým nic nedělali jenom jsem chtěl změnit krev a takhle jsem dopadl. Brášky jsem už pozabíjel a teď nemám kohouty.
25.08.2011, 19:29
Dobry dn muzu se zeptat jak poznam slepick od kohoutka?? dky
09.06.2011, 19:06
tady známý prodává profi klece na chov křepelek, s pásem na trus, auto napáječkama... www.krepelky.co.nr
04.06.2011, 18:31
jj moc dekuji za pomoc
02.06.2011, 21:48
Mám křepelky nejen pro snášku, ale i pro radost. Proto nekrmím kvalitně, aby snesly víc vajec. Krmím proso, pšenice, pampelišky, ptačinec žabinec, apod.