Aktuálně: 4 979 inzerátů173 937 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Černý bez

anonymní (neregistrovaný) 22.08.2012, 01:17:35 xxx.xxx.160.218
Nevíte náhodou, jaký mají obsah železa bezinky? A zda jsou vůbec vhodné pro turaka? Krmíte tím někdo? A to samé i s hlohem. Díky.
anonymní (neregistrovaný) 25.08.2012, 17:26:58 xxx.xxx.45.196
Dobrý deň! Neviem koľko železa obsahujú ale plody bazy sú mierne jedovaté, obsahujú sambunigrín preto nekonzumujte ich surové.
vmakovicky
vmakovicky (70 příspěvků) 25.08.2012, 17:30:26 xxx.xxx.45.196
Prepáčte, že zabudol som sa prihlásiť. 10 min. varenia spoľahlivo stačí na to, aby sa tento jed rozložil. Plody obsahujú glykozid sambunigrín, vitamín C, sambucín, sambukyanín, karotény, antokyány, triesloviny, kyselinu jablčnú a vínnu, vitamíny zo skupiny B, železo a iné. Majú mierne laxatívny účinok. Ovocie bazy čiernej sa odporúča konzumovať u ľudí, ktorí majú aj nedostatok železa, čiže myslím si, že má značný podiel železa. Prispieva k tvorbe červených krviniek a hemoglobínu vďaka obsahu železa. Zdraví V.M.
anonymní (neregistrovaný) 26.08.2012, 01:25:59 xxx.xxx.160.218
Turaci mi to konzumovali velmi ochotně, ale už jim to raději dávat nebudu. A jak je to s hlohem? Děkuji.
vmakovicky
vmakovicky (70 příspěvků) 26.08.2012, 09:34:58 xxx.xxx.45.196
U nás sa vyskytujú dva: hloh obyčajný a hloh jednosemenný. Hloh je cennou liečivou rastlinou. Obsahuje organické kyseliny, fenolové zlúčeniny, cholín a acetylcholín, fruktózu, rad vitamínov, fytosteríny a minerálne soli. Čiže železo sa nachádza vo forme minerálnej soli. Myslím si, že koľko ho je v plodoch záleží aj na stanovišti, kde rastie rastlina. Tiež je dôležité aby železo bolo premenené do horšie vstrebateľnej formy. Čiže z trojmocného železa - jeho resorpcia je 3 - 8% oproti dvojmocnému železu, ktorého resorpcia je 23%. Sú potraviny znižujúce resorpciu železa. Aminokyseliny, kyselina askorbová, citronová a jablčná zvyšuje resorpciu železa. Všeobecne platí, že kyslé prostredie iniciuje vznik Fe2+ a podporuje resorpciu železa, kým neutrálne a alkalické prostredie uprednostňuje vznik Fe3+, a tým resorpciu železa znižuje. V.M.
gazd
gazd (193 příspěvků) 26.08.2012, 13:24:56 xxx.xxx.84.145
Dobrý den. Zcela bez železa krmit prostě nelze, ale je v silách každého z nás (vhodnou skladbou ovoce) dodržet v potravě nízký podíl železa. Ovšem není to tak jednoznačné. Již zde zaznělo, že k lepší vstřebatelnosti železa přispívá vitamin C, čili je zapotřebí vyřadit z potravy vše co vyšší podíl vitamínu C obsahuje (citrusové plody, ananas, rajčata). Zkrátka zdá se, že vyšší podíl železa a vitamínu C v čemkoliv je pro plodožravé ptáky nežádoucí. Kontrovat tomuto nežádoucímu můžemě v podávání fytátů (hrachu, pšeničných otrub), oxalátů (manga, lesních plodů, čaje) a taninu (čaje), jelikož mají schopnost železo na sebe vázat a zamezují tím pádem jejich ukládání v orgánech ptáků. Příjem čaje v pitné vodě je bez problémový, otrubami poprášené ovece je konzumováno výborně stejně tak i hrášek, takže když zařadíme do krmné dávky občas také mango, jeví se, že tento štít proti Fe je neprůstřelný. Ovšem samotný hrách má desetkrát větší obsah železa než hroznové víno a pětkrát větší podíl Fe než maliny, které pro svůj vysoký podíl železa nepodávám. Že by v hrachu obsažené fytáty byly schopné na sebe navázat velké množství železa obsažené v hrachu samotném a také nějaké menší množství železa ve zbytku potravy ? A co borůvky, které jsou tak v chovu tukanovitých doporučovány, jelikož jsou jedním z nejlepších přírodních zdrojů silných antioxidantů (karoten, antokyan, pterostilben), tříslovin (tanin) ? Borůvky jso známé hlavně svou bohatostí na vitamin C a mají též vysoký obsah železa. Že by byl tanin natolik učinný a železo na sebe navázal ? Z výše uvedeného vyplývá, že na snížení množství fe v potravě má zřejmě velký vliv přítomnost fytátů (hrachu, pšeničných otrub), oxalátů (manga, lesních plodů, čaje), taninu (čaje. ) Přítomnost vyššího podílu vitamínu C v jednom ovoci můsíme ponížit doplněním druhu ovocem s nízkým obsahem vitamínu C. Svým turakům podávám v malém množství černý bez každoročně v období zrání, stejně tak i arónii velkoplodou. G.Z.
anonymní (neregistrovaný) 27.08.2012, 01:15:41 xxx.xxx.160.218
Dobrý den. Já jim dávám neustále k dispozici Nutribird T16 a pak jim řežu na kostičky jabka, hrušky, banány a do toho jim občas rozdrtím černý čínský čaj. Pak občas dostanou několik bobulí vína (bílé i červené) a nedávno jsem zkusil ty bezinky, jež velmi ochotně brali. Ještě mám v plánu (vždy leda pár bobulí) jeřabiny a ten hloh - až budou zralejší - jestli jim to bude chutnat. Do vody jim nic nedávám, tu mají denně čerstvou, ale pít jsem je moc neviděl, spíše se koupají. Proto ten čaj dávám drcený nasucho do vlhkých nakrájených jablek či hrušek s banánem. A před pár dny jsem jim začal dávat ještě přezrálé trnky (čtvrcené) bez pecek, ty žerou snad nejlépe. Cuketu ani okurek moc neberou. Takže pořídím ještě ty otruby. A ten hrášek jim vaříte nebo leda necháte nabobtnat, aby byl měkký? Ať se daří.
anonymní (neregistrovaný) 27.08.2012, 09:46:32 xxx.xxx.84.145
Dobrý den, hrášek používám mražený, pouze jej přeliji teplou vodou a po rozmrazení podávám několik málo kuliček na ks jedenkrát týdně a jelikož jsem stále nějak nesvůj s tím jeho vysokým obsahem železa, raději jej podávám vždy v kombinaci s čajem a mangem(jistota je kulomet). Při odchovu arassariů byli ptáci schopni přijmout velké množství. Turaka červenokorunkaté jej také velice rádi konzumují. Bělokorunkaté jej zase zcela ignorují. G.Z.
Adam Bura (neregistrovaný) 24.09.2012, 11:00:56 xxx.xxx.28.94
Dobrý den. Téma krmení našich chovanců mne vždy zajímalo zcela nejvíce. Ono je to jak píše Zdeněk. Někde se dočteme to, jinde zase něco jiného, takže babo raď. Určitě je dobré vyhýbat se vit.C. Zdeněk uvádí, že můžeme kontovat fytáty v lesních plodech, ale ty také mají typicky velký obsah železa, takže ono prostě opravdu krmit jen s min. obsahem Fe nejde. Otázka byla na bez. Bez podávám především kurům, ale brali jej i zmíněná turaka či plodožraví holubi a tokové. Nikdy jsem jej nepřevařoval ani nezaléval horkou vodou, kosům a drozdům jej v přírodě také nikdo nevaří. Mnoho bobulovin pro lidi jedovatých ptáci bez problémů přijímají, např. hlohyně, dřišťál, zimolez a další. Mě se letos urodilo opravdu velké množství schisandry takže občas podávám i ji. Každopádně rozdrtit čaj přímo do ovoce je dobrý nápad. Do vody jej právě příliš smysl nemá dávat, jelikož tito ptáci opravdu téměř nepijí. Až příjdu domů z práce pokusím se sepsat obsah Fe a vit.C v některých plodech. Bura Adam

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.