Aktuálně: 5 019 inzerátů173 906 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Hromadný úhyn

ReneR (neregistrovaný) 28.11.2013, 13:35:14 xxx.xxx.211.193
Zdravím všechny chovatele, minulý týden se mi stala hrůzná věc.Na zemi ve voliéře jsem našel 24 uhynulých andulek a dvě zebřičky.Přežila pouze jedna andulka, jedna zebřička a dva papoušci nádherní.Naposledy jsem je viděl 3 dny před tím.Měli vodu, zrní, které používám už delší dobu a neměli žádné zjevné zdravotní problémy.Nestalo se někomu něco podobného, nebo nevíte co mohlo být příčinou? Děkuji předem za odpověď R.
anonymní (neregistrovaný) 28.11.2013, 17:55:27 xxx.xxx.104.146
Zdravím, takoví to úhyn se pouze podobo otravě nebo napadení nejakým dravcem (krysy,kočky lasičky,.....) nic jiného mě nenapadá.
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 29.11.2013, 12:08:55 xxx.xxx.29.49
tak hromadný úhyn musí mít stejného jmenovatele, nevím kde, jak je máte umístěné. předpokládám, že nebyly fyz.poškození - pokousání, rostrhání atd, to by šlo o predátora, v případě "klasického" úmrtí, to bude otrava, jed, umrznutí ......., neprováděl se v nějaké těsné blízkosti postřik? - stromy,dům ,,,,,,, ? na nemoc, je to moc rychlé a ve velkém počtu
anonymní (neregistrovaný) 29.11.2013, 19:40:36 xxx.xxx.183.202
jelikoz nekteri zijou, tak si myslim, ze je mohlo v noci neco vyrusit a mohli se utlouct.
anonymní (neregistrovaný) 29.11.2013, 21:05:50 xxx.xxx.26.66
Je to smutné ale zaráží mne, že je tři dny nekrmil, měli dostatek zrní?
ReneR (neregistrovaný) 02.12.2013, 15:01:23 xxx.xxx.211.193
Děkuji za Vaše názory. Dravce můžeme vyloučit,tělíčka měli nepoškozená.Nedostatek potravy taky,protože mám krmítka a napáječku se zásobníky na více jak týden.Je zvláštní,že všechny leželi v jedné části voliéry,kde je suchý strom,sloužící jako velké bydélko.Ptáci na něm většinou přespávali,takže to vypadá,že to bylo v noci.Muselo to být velice rychlé.Já osobně se přikláním k jedu,nebo nemoci.Jedy na zahradě nepožívám už mnoho let,ale sousedím se zemědělským družstvem,tak se zkusím zeptat jestli nestříkali,nehnojili a podobně. To samé se mi už jednou stalo,asi před 6ti lety.Tehdy nepřežil ani jeden pták.Zajímavé,že i v tu samou roční dobu.Tenkrát měl zvěrolékař podezření na ptačí chřipku.Doporučil vystříkat voliéru savem a nechat přes zimu bez ptactva. Podobných případů jsem za ten týden,co se to stalo,slyšel už několik.Dva chovatelé mi popisovali velice rychlý úhyn,bez zjevných známek čehokoli.Prý ptačí chřipka. Tetokrát jsem pro zbylé ptáky udělal narychlo voliéru a hned jsem je přestěhoval do karantény.Na jaře začnu od znova a snad úspěšněji. Ještě jednou dekuji za názory a všem přeji chov bez takovýchto problémů. ReneR
kadukaj
kadukaj (429 příspěvků) 02.12.2013, 19:23:34 xxx.xxx.189.101
Nejsem veterinář, vše se snažím brát tak nějak ze skušeností, něco s praxe, něco logickým rozložením problému a na něco koupám prostě daným základem věci. Pokud je nějaká šance, na to přijít, asi bych použi všechny možné prostředky. U vás se nabízí možnost, ikdyž né 100%, ale vysoké procento možnosti a to je, provedení pitvy. Pokud to je ptačí chřipka, mšla by ji pitva s určitostí odhalit, pokud to byl jed z možných postřiků tak určitě taky. Samozřejmě, není to záležitost za hubičku, ale závrtaná taky ne. takže bych možná do toho šel a posunul se o kus dál. V tomhle rozsahu a době, to musí mít něco společného, teď jenom zjistit co to je .......

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.