Aratinga - zraněná noha

DObrý den.

Prosímo radu ohledně dalšího postupu se zraněnou nohou u Aratingy. V době, kdy jsem nebyl doma, si ji zranil ve voliéře. Bohužel jsem nenašel o co. Návštěva u veterináře proběhla v klidu. Dostali jsme mastičku, ale papoušek si zranění na noze neustále kouše. Silně z rány krvácí a pakje dost apatický, nelétá, nemluví. Jen schoulený sedí - nejraději u mé ruky nebo na rameni.

Nožičku nadále mažeme. Veterinář mi nic dalšího neporadil. Vyzkoušel jsem dokonce límce, ale na tak malého papouška se vyrábí dost špatně.

 

Máte někdo nějakou radu, jak zabránít kousání rány, nebo je to jejich "přirozenost" čistit si ránu. Nechci ho stresovat dalšími návštěvami. Chirurgicky to vyléčit nelze.

neregistrovaný Petr neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Petr z 17.04.2018, 10:35:08

Nemám zkušenost. Přesto se pokusím něco poradit, dávám k uvážení:

  1. Existuje tyčinka proti krvácení po holení. Možná by pomohla i snížit krvácení rány papouška, když byste mu ránu tou tyčinkou potřel.
  2. Krvácení snižuje lék ASCORUTIN. Lze ho koupit v lékárně. Je v tabletkách, papouškovi by bylo nutné tabletky rozdrtit na prášek a dát mu do zobáčku malé množství (?), nebo mu ho rozpustit ve vodě. ?
  3. Bylo by možné papouškovi nožičku obvázat nebo oblepit leukoplastí ? Pak by byla trochu omezena krvácivost a byla by snížená  možnost  papouška ránu klovat.
  4. Také doporučuji snížit světlo a hluk. Aby byl papoušek v pološeru a klidu a méně se pohyboval.  Aby NELÉTAL ! Nestresovat ho ničím.
  5. Velmi dobře a výživně ho krmte, aby měl zdroj živin, kterými by nahradil ztrátu krve. Důležité je doplnit minerální látky (např. železo, NaCl)  bílkoviny, zdroje C vitaminu, A vitaminu, E vitaminu (např. naklíčené obilí, mrkev). Všechno přiměřeně, nepředávkovat. Chovu zdar. . 
neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Odpověď na příspěvek uživatele Petr z 17.04.2018, 10:35:08

Ještě doplňuji:

V lékárně existuje tzv. "tekutý obvaz" ve spreji. Můžete papouškovi také tu ránu tím sprejem postříkat, bylo by to šetrnější, než vázání obvazu nebo lepení náplasti. 

neregistrovaný J.M. neregistrovaný
Dobrý den, Doporučila bych stěr z nožičky, pravděpodobně tam bude nějaký bakteriální zánět. Pozor nožku si může úplně zlikvidovat, pokud se to nevyřeší.
Lenkok Lenkok 74 příspěvků
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 1 - 4 (celkem 4)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Kolik je dva krát tři?
Fotografie:
  Přidat další fotografii »