Chameleon jemenský-chov

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,máme tak max.ročního chameleona jemenského..První 2 měsíce po koupi byl hodnej a v pohodě,venčily jsme ho na domacích popínavých rostlinách ,kde se mu moc líbí,ale poslední dobou je strašně agresivní,sičí a i kouše jen když mu dáme potravu a i když se pohnem okolo teraria,je to normální???
neregistrovaný Lenka Rechkova neregistrovaný
chameleoni sami vědí kdy maj dost a tak je krmte krmte krmte.........Kdyz jsou mladi cca do jednoho roku,tak žerou jak Somalsky zajezd....,ale čím sou starší tak uz nejsou tak hrrr za kazdym cvrčkem ale klidně koukaji,jak jim leze kolem tlamy a ani si ho nevsimnou,kdyz maji chut....,daji si ho.Jeste k tomu sviceni v noci,chameleon potrebuje svitit cca 10 hodin deně,ale taky chce spat a to musi kazdy zviře.Takze mu normalně na noc zhasinejte.Jinak chameleon má mít na noc chladnejší teplotu 15-19 stupnu a přes den 22-26 stupnu,takže se nebojte že mu bude zima...
neregistrovaný Mirek neregistrovaný
Chameleon Jemensky je nejklidnější druh chameleona.Pokud je takto agresivní,není to až tak hrozné.Totiž z počatku byvají hodni nesičí ani neotviraji tlamu a nechaj je hladit,ale čím sou starší tim sou protivnější a protivnější.Tak se nebojte...,to je chameleon Jemensky,jsou naročnější druhy chamiku.....a zlejší....cawte
neregistrovaný Mirek neregistrovaný
Chameleon jemenský
(Chameleo calyptratus)
Třída: Plazi (Reptilia)
Řád: Šupinatí (Squamata)
Čeleď: Chameleonovití (Chamaeleononidae)
Druh: Chameleon jemenský (Chameleo calyptratus)
Výskyt: Jemen, Saudská Arábie
Velikost: Samec až 60cm, samice 40
Rozmnožování: až 80 vajec, inkubace kolem 150 dnů
Potrava: převážně hmyz, ale i kousky ovoce
Orientační cena: mláďata kolem 300Kč, starší jsou dražší

Největší pozornost si chameleon jemenský získal především díky schopnosti měnit barvu,sledovat každým okem jiný objekt a specifickým způsobem lovu-vystřelováním dlouhého jazyka.Tento druh se vyznačuje nápadnou helmicí na hlavě (u dospělého samce dosahuje výšky až 8cm) a má také výrazný hrdelní hřeben.Také na hřbetě má chameleon jemenský vysoký hřeben tvořený jedinou řadou šupin.

Rozšíření: Jeho přirozeným výskytem jsou oblasti Arabského poloostrova, Jemenu a Saudské Arábie.

Zabarvení a chování: Zabarvení a chování chameleonů jemenských se sebou úzce souvisí. Jednak podle zbarvení těla můžeme poznat, jak se chameleon cítí nebo jakou má náladu a jednak to slouží i k domluvě mezi samotnými chameleony. Samotná změna barvy netrvá dlouho, stačí na to 3 vteřiny. Zabarvení nezáleží ale pouze na náladě a prostředí, ale také na stavu, teplotě, intenzitě a spektru osvětlení, denní době, ročním období. Barvy jsou mimořádně pestré, avšak není pravda, že se chameleoni mohou vybarvit do jakékoliv barvy. U chameleona jemenského převládají odstíny zelené, hnědé a černé barvy.

Chameleon jemenský je hmyzožravec, ale částečně přijímá i rostlinnou potravu. Určitě, ale nejsou vegetariáni. Rostlinná strava tvoří jen okolo 2% jejich jídelníčku. Nesnažte se chameleona předělat na býložravce-nepřežil by to. Plazi, tedy i chameleón jemenský, vydrží poměrně dlouho (7-10 dní) hladovět, aniž by to na ně mělo negativní vliv. Vyjímku tvoří mláďata, která by měla mít zajištěn stálý přísun vhodné potravy správné velikosti. U mláďat se totiž může stát, že neodhadnou velikost hmyzu, který chtějí pozřít a mohou se jím zadusit. Mláďata proto krmíme malými cvrčky a různými druhy hmyzu. Dospělý chameleon jemenský může přijímat toto krmivo:
Z hmyzu jsou to hlavně cvrčci, sarančata, pavouci, mouchy, kobylky, motýli...
Z ovoce a zeleniny: jablka, hrozny, jahody, maliny, rajčata, salát, okurek, mrkev...
Příjem vody: Chameleon jemenský pije v drtivé většině jen tekoucí vodu nebo vodu stékající či zachycenou na listech rostlin.

Svlékání: Chameleon jemenský se svléká z kůže, protože rostou celý život a do staré kůže se nevejdou. Svlékají se asi jednou za dva měsíce. Nesvlékají kůži jako třeba například hadi v celku, ale po kouskách. Proces svlékání trvá jedno odpoledne. Kůže mu začne praskat a třením o větvičky se postupně zbavuje odumřelé kůže. Nepomáhejte mu, chameleon to zvládne sám!Autor textu: Adriana Serafini
neregistrovaný anonymní neregistrovaný
Výborná knížka o chameleonech, kde najdeš úplně všechno, je Chameleon jemenský od Nataši Velenské.

Jinak co potřebuješ pro chov? Nejdřív terárko - alespoň 60cm vysoké pro jednoho chameleona. Rádi lezou do výšky.Terarko umistit vzdy do vysky hlavy,chameleoni potrebuji nadhled,pak se citi nejbezpecněji! Pak potřebuješ jednu žárovku, pod kterou si bude vyhřívat, UV zářivku, jinak se mu budou deformovat kosti.
Musíš mu v terárku udělat prolejzačku z větví a rostlin.Větve dej takové,aby je mohl obejmou tlapkou,moc silne vetve sou zradné,mohl by spadnout. Rostliny tam dej alespon jednu zivou a hlavne nesmi byt jedovata. Musis terárko rosit, chameleon pije tak, ze olizuje listy rostlinek,nebo z vodopadu ale musi mit vodu pořad čerstvou!
Na dno terárka je nejlepší asi kokosová drť, kterou das na vrstvu kaminku, jaky se davaji do akvárek.
Co se krmeni tyce, tak jednou tydne je dobry mu dat nejake ovoce. Jinak denne cvrcky, kobylky,sarančata atd.kdyz je pak chameleon dospely (ve veku 7 mesicu), staci krmit ob den. Dobré je dát mu jeden den v týdnu půst. Ale bez vody se neobejde. Pít musí alespon dvakrat denne. Protoze kdyz bude mit zizen, nebude ani jist. Vsechno jidlo, co mu budes davat je nutny obalit ve vitaminech. ja mam pro chameleonka Reptivite a vapnik
ktery je sice v i Reptive,ale male množstí.Vapnik koupiš v lekarně (v prašku) Jinak když nema chamik dost vapniku,řidnou mu kosti.Poznate to: pri lezení se mu třesou tlapky.Hoj

Když bys měl nějakej dotaz, klidně mi napiš vzkaz, pokusím se nějak zodpovědět
  • Obrázek
neregistrovaný Kristina neregistrovaný
Zdravim,mam takovy problem ...,muj chameleon jemensky ma na zadni noze takovy vyrustek-jako mini bradavici a je cela bila.Ja nevim co to muze byt a nevim jestli to jen neni plany poplach....,ale cim je vetsi tim i ono misto se zvetsuje...,tak jestli nekdo mete neco ze svych skusenosti...poradte....dekuji
neregistrovaný jaan neregistrovaný
zkus veterinaře......,jinak nevim
neregistrovaný bobo neregistrovaný
ahoj chamiciiiiiii
  • Obrázek
neregistrovaný anonymní neregistrovaný
Mam dotaz,snese se v jednom terrarku Chameleon Jemensky a Gekoncik nocni? Terrarium je velke V-120 S-55 H-50
neregistrovaný Anakonda neregistrovaný
No nevim....,jeste sem takovou kombinaci nikde nevidel....,ani neslysel.
neregistrovaný Tonda neregistrovaný
Mám páreček chameleonů a sameček roste rychleji krmím je stejně jeto normální jsou to asi tříměsíční prcci.
černají chameleoni před svlékáním z kůže?
neregistrovaný mara neregistrovaný
Samci Chameleona Jemenskeho jsou i v dospelosti vetsi než samicky,tak možna proto uz od utleho mladi se ten rozdil da pozorovat...,nebo je jen dravějsi a spořada vic nez samicka.Urcite to ale neni nic špatnyho,spiš budeš mit problem az bude pár chamiku dospivat.Totiz nedoporucuje se chovat par pospolu,kdyz uz tedy pohromade tak Jeden chameleon a minimalne dve spise tri samicky pri dostatecne velkem terrarku,protoze jednu samcku samec utrapí.Je to dano tim ze az se spáří...,přestane mit samička zajem a bude se stranitale samec na ni bude stale dolehat a to takovym zpusobem ze ji bude az napadat...,proto dve spiše tri samicky,aby se síly samce rozlozily na ostatni samičky a daly tak volny prubech samicky...dokoncit ciklus rozmnožovani.
neregistrovaný mirek neregistrovaný
Chamici jsou většinou tmavý az do černa jen když jsou v ohroženi nebo stresu.Jinak to muze byt take spatnym osvetlenim.....,maš žarovky či zařivky UVA a UVB?Je to nezbytne nutne pro jenich zivot!Pred svlekanim muzou byt take tmavši to jo.Pošli sem foto tvych chovancu sem zvedav :-)
neregistrovaný mirek neregistrovaný
Chameleony chováme pokud možno odděleně. Společný chov je též možný, ale přináší určitá rizika. Nejčastější jsou: agresivita jedinců, časté střety, kousance, zlomeniny žeber nohou ukousnuté ocasy. Dalším problémem je příliš časté páření. Samec má tendenci se pářit hned po snůšce, jakmile je to možné a samice to dovolí. Toto chování vede k vyčerpávání samic častému odvápnění a brzkému úhynu.
neregistrovaný mirek neregistrovaný
Chameleony chováme pokud možno odděleně. Společný chov je též možný, ale přináší určitá rizika. Nejčastější jsou: agresivita jedinců, časté střety, kousance, zlomeniny žeber nohou ukousnuté ocasy. Dalším problémem je příliš časté páření. Samec má tendenci se pářit hned po snůšce, jakmile je to možné a samice to dovolí. Toto chování vede k vyčerpávání samic častému odvápnění a brzkému úhynu.
neregistrovaný mirek neregistrovaný
Souhlasim...dokud sou mladí tvy chameleoni,pridej jim kamaradku.
neregistrovaný Bobo neregistrovaný
Dobry den...je to úplně normalni...protože chamík před svlekem vždy vybledne..jak s emu začíná stará kůže oddělovat...:-)
neregistrovaný Kája neregistrovaný
Děkuji za odpovědi v takové hojné míře.
Nafotím a přidám sem fotky jsou to ještě maličcí. No asi tedy zapřemýšlím ještě o jedné samičce. To sebou ponese asi ještě koupi nového terária.:-)
Co myslíte jak by mělo být velké pro takovou tri chameleony.
S tím černáním nevím je celý den zelený jakmile sleze na dno terária tak nějak se zasekne natáhne ocásek, zavře oči přestane se hýbat a celý s černá úplně.
Jakmile ho vytáhnu nebo když zase začne lézt po větvích je zase pěkně zeleňoučký.
Světlo mám s UVA a UVB. Vitamíny dostávají krmím je cvrčky a teď v létě jim přidávám mouchy. Je jich dost :-D. Rosím jim terárko a pravidelně je vidím pít kapky z listů.
neregistrovaný marek neregistrovaný
Cawte...,než koupíš nove terrarko,počítej uz do předu.,abys za pul roku nekupoval nové.Pro tři dospělé Chameleony Jemenské je potřeba: výška 150 šířka 75 hloubka 50.To by mělo stačit.Nekupuj zbytecně terrarka ve zverimexech,moc přemršteny ceny!Znam adresu kde ti udělaj terrarko podle tvych představ,ruzných zkoseni a zašikmení v kombinaci sklo a jemnne pletivo a to za třetinu ceny!Fakt super!


neregistrovaný Mirek neregistrovaný
jo mám taky kontakt na borce co dělá terárka a opravdu to vyjde na třetinu ceny, ale má své mouchy asi nebyl moc šikovný i bych zkusil jiného záleží odkud je?
Takže kontaktem bych nepohrdl.
neregistrovaný mara neregistrovaný
Položek na stránce: 10 20 50 100
Zobrazené záznamy 21 - 40 (celkem 391)

Přispět do diskuze
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Fotografie:
  Přidat další fotografii »