Aktuálně: 4 979 inzerátů173 938 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

Amazoňan modročelý

Ludva
Ludva (72 příspěvků) 15.07.2008, 17:50:25 xxx.xxx.42.37
Dobrý den chtěl bych se zeptat jak velkou voliéru by měl mít pár Amazoňana modročelého a jestli se mu musí v zimě přitápě nebo ne. A je jejich chov a odchov náročný?
Pepš (neregistrovaný) 17.07.2008, 15:44:22 xxx.xxx.42.37
Dobrý den mě by zajímalo jestli bych je mohl mít ve voliéře š - 100,d - 220,v - 200. Z té delky 220 je 100x100 vnitřní zálet a venkovní výlet je 120cm. Vnitří zálet je zateplen, ale nedá se tam přitápět. Mohl bych tam mít pár amazoňanů? jakou sílu by mělo mít pletivo Děkuji
Ludva
Ludva (72 příspěvků) 20.07.2008, 12:57:25 xxx.xxx.42.37
Chová zvás někdo Amazoňany modročelý? Prosím vás vložte nějaké fotky voliér ve kterých je chováte abych měl nějakou představu jakou voliéru jim mám postavit a samozdřejmě vlošte foto svích amazoňanů děkuji
Peroqe
Peroqe (261 příspěvků) 20.07.2008, 16:08:47 xxx.xxx.223.114
Pro chov těchto ptáků doporučuji pletivo o tl. 2mm. Kovová konstrukce je podmínkou. Voliéra by neměla mít určitě méně jak 3m, ale je to pořád to samé dokola - už jsem viděl spoustu chovatelů co odchovávají Amazoňany modročelé v klecích. Záleží na vás, kolik prostoru ptákům dopřejete.
Obrázek
cone
cone (1412 příspěvků) 20.07.2008, 17:50:25 xxx.xxx.85.196
Ahoj Luboši, pěkní amazoňani, s největší praděpodobností aestiva. U určování podruhů, pokud se nejedná o přímé importy ze země původu, bych já osobně byl opatrný. Variabilita ve zbarvení i ve velikosti je obou poddruhů značná, a zvláště odchovy druhé a další generace můžou být vědomně či nevědomě vytvoření kříženci s typickými znaky pro některý poddruh. jinak jaký je tvůj názor na ptáky označované jako "bahia"? Našel jsem je nabízené v inzerci i s fotkami v holand. nabídce a mně připadali jako typičtí xanthopteryxové. I na iFauně proběhla zmínka o "bahia amazone", ale bez nějakého konečného verdiktu či vyobrazení.Zdravím Cone
Jinak větší velikost chovného zařízení jistě nemůže být na škodu, nedávno jsem byl u chovatele, co měl několik párů chovných žaků v 6m dlouhých voliérach a odchovává - a tady obzvláště chovatelé zastávají názor na vhodnost menších prostor.Myslím, že prozatím není evidováno seriozně dostatek srovnávacích údajů z odchovů v malých a velkých prostorách. Zastánci malých prostor dle mého zastávají většinou tento názor i kvůli financím na stavbu velkých voliér.
Peroqe
Peroqe (261 příspěvků) 20.07.2008, 21:38:08 xxx.xxx.223.114
4Cone: Ahoj, hele co se týče rozlišení aestiva x xanthopteryx, tak je to velice komplikované, můj názor na věc je hodně podobný jako tvůj - v zajetí je již prakticky nemožné rozeznat jednotlivé subsp., protože jednotlivé určovací znaky se u kříženců prolínají. Donedávna jsem zastával názor (mimochodem totožný s názorem p. Šuly a německé literatury) a to, že čistá aestiva má červené ohbí křídel, kdežto u xanthopteryxe jakékoliv červené znaky chybí...Dnes jsem si po dlouhé době přečetl zase Vašíčka (vydání 1980 - Papoušci Nového světa) a zde uvádí, že nominátní subsp. má ohbí křídel čistě červené a xanthopteryx buď čistě žluté nebo žluté s červenými znaky => Vašíček vycházel z Forshawa a Arndta, kniha vyšla v době, kdy nedocházelo ke křížení v takovém měřítku jako dnes. Podle mého názoru velice spolehlivý zdroj. Letos jsem viděl nezávisle na sobě již dva páry xanthopteryxů, dovezených z Brazílie, ani jeden pár neměl čistě žluté ohbí křídel a ramena. Pokud si chovatel nevymýšlel nebo nebyl podveden dovozcem, tak je to pádný důkaz toho, že u xant. se může červená barva na ramenech vyskytovat. Tento fakt vyvrací teorii p. Šuly, neřeší však otázku rozlišení jednotlivých subsp. Nejlepším řešením je uspořádat expedici za ptáky do volné přírody - stát Bahia - území s největším výskytem subsp. xanthopteryx. Z toho vyplývá odpověď na tvoji druhou poznámku, Bahia Amazone je holandský název pro Amazona aestiva xanthopteryx, odvozený právě od státu původu. Amazoňan modročelý má jenom dvě subsp. a už i o těch se dohaduje jestli se opravdu jedná o dva poddruhy a nebo jenom o přírodní variabilitu.

Na obrázku jsou ptáci, kteří dle mého názoru bez diskuze xanthopteryxové jsou.
Obrázek
cone (neregistrovaný) 21.07.2008, 12:52:51 xxx.xxx.85.196
Když projdete inzertní rubriky, tak se ukazuje , že odchovy jsou celkem časté, tím neříkam ovšem, že hnízdí každý pár. S tím škubáním to zas až takový problém není. Cone
bambam (neregistrovaný) 21.07.2008, 15:03:53 xxx.xxx.224.196
Luboši tak to jsem nečekal. Pěkně to rozjíždíš. Lorie teď Amazoňané. Fakt jseš dobrej.
Peroqe
Peroqe (261 příspěvků) 21.07.2008, 15:15:32 xxx.xxx.223.114
Tito amazoňané nejsou přímo z mého privátního chovu, ale jsou umístěni na ptačí farmě v Chrastavě u Liberce, jejímž jsem "spoluzakladetelem" a na jejíž realizaci se podílím. Jinak svoji sbírku ptáků neplánuji rozšířit o amazoňany, více mě lákají plodožraví ptáci (tukani, ale také amazónci a eklekti). Letos bych rád vybudoval smíšenou voliéru se zastoupením zmíněných druhů.
Baz (neregistrovaný) 22.07.2008, 00:02:32 xxx.xxx.42.37
Dobrý den zajímalo by mě jakej rozdíl je mezi aestiva a xanthopteryx a co ty dvě slova znamenají

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.