Aktuálně: 5 019 inzerátů173 937 diskuzních příspěvků17 749 uživatelů

andulka roztáhlé nohy

anonymní (neregistrovaný) 21.05.2009, 17:57:33 xxx.xxx.6.158
V budce mám andulku a má uplně roztáhlé nohy do stran, je ještě mladá mám jí utratit, nebo se to zpraví?
ev (neregistrovaný) 21.05.2009, 19:45:12 xxx.xxx.35.177
Lidi, přestaňte prosím odpovídat takový nesmysly když nic nevíte ... konkrétně v tomto případě je to tak nemístná odpově´d že je to děs, protože na to zadavetel doplatí ...

má je rozjeté, většinou to udělá samice když na mladé třeba z leknutí nebo v panice doskočí atd.
Jsou dvě možnosti
na každou nožku navlečtě nějaké šikovné gumky tak, aby to měl pták trochu volné, nikde ho to neřezalo, nestahovalo a mezi ně dejte špagátek a stáhněte nožky k sobě tak, aby vznikla mezerka jako u zdravého jedince, neustále to kontrolujte, mládě na tom bude lépe, bude moct chodit, takhle určitě jen hrabe a nemůže se pořádně hlídat
další možnost je utracení, protože pokud to tak necháte, pták nebude nikdy schopen normálního života, bude živořit až pojde - ale to se mě zdá zbytečné když zpravit to jde

jak je mládě staré - jestli už není pozdě
snad sem to vysvětlila dobře
klidně se ptejte dál
anonymní (neregistrovaný) 21.05.2009, 19:46:06 xxx.xxx.35.177
... a nemůže se pořádně hnout ... ne hlídat .-))
anonymní (neregistrovaný) 21.05.2009, 19:56:51 xxx.xxx.6.158
už mu začíná růst peří
Adf
Adf (20 příspěvků) 21.05.2009, 20:00:26 xxx.xxx.52.129
Rozhodně se to samo nespraví. Pokud jsou nožky již zvápenatělé tak je vše marné. Tak se puste okamřitě do nápravy. Zasílám vám obrázek jak by to mělo vypadat.
A prosím zvažte své odpovědi alespoň v těchto závažných případech kdy špatná odpověď může znamenat smrt zvířete.
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 21.05.2009, 20:11:47 xxx.xxx.6.158
takže bude asi lepší ho utrati ne?
Adf
Adf (20 příspěvků) 21.05.2009, 20:26:45 xxx.xxx.52.129
No jak píšete, znamená to, že by mu mohlo být tak 7-8 dní když mu začínají růst perka (předpokládám primární brka na křídlech. Tak to bych se ještě rozhodně pokusil o nápravu. Navíc pokud je zasažena jen jedna nožka pak ptáček může normálně žít. Ale udělejte to hned. Přeji úspěch při léčbě.
Adf
Adf (20 příspěvků) 21.05.2009, 20:35:12 xxx.xxx.52.129
........... a ještě něco, je lépe mít v budce hobliny (ne piliny) a dno s důlkem (ne ploché). Někdy samiška hobliny vyhazuje, ale je třeba neustále doplňovat a po vylíhnutí když je na hoblinách pach mláďat tak toho nechá :-) Právě hobliny a konkávní dno pomáhají proti splayed legs.

Tak mnoho štěstí
Orina (neregistrovaný) 21.05.2009, 21:54:40 xxx.xxx.97.188
Problém začátečníků při spravování nožek svázáním je někdy tzv. na draka. Člověk to udělá špatně, mládě se nehne a stejně pojde. Svázání by měl někdo začátečníkovi ukázat, aby nedošlo k chybě. To, že samice vahou těla mláděti nohy poškodí je jeden případ, druhý případ je genetická vada, kdy takto spravovaná mláďta jdou dále do chovu a neuvažuje se nad tím jestli to bylo poškození samicí nebo vadou. Takoví jedinci jsou pak dále nosliteli těchto vad. Některé hnízdo vyjde dobře jiné ne. Protože jsem měla také problémy v chovu konzultovala jsem vše s dr. Nečasovou. Je proto v takových případech lépe obrátit se na odborníka, abyste se v dalších hnízdech s podobným případem nesetkávali a nebo věděli jak si poradit a jestli spravení nožek má pro chov význam.
ev (neregistrovaný) 21.05.2009, 23:32:48 xxx.xxx.35.177
Aleši jestli víš od kterého dne + - jsou pokusy o nápravu marné, tak mi to, prosím, napiš. Řeším momentálně ten samý problém a nějak se mi nedaří.
Orino pokud vím, že předcházejících x hnízdění bylo bezproblémových tak je % nějaké gen. vady nulová, v mém případě se jedná už o pětiletou samici která vyváděla mladé po 4 leta bez chybiček, nedělá mě problémy ptáka prodat do chovu.
Pokud si ovšem člověk není jistý, je pro mě samozřejmostí prodat /darovat/ na mazla. Pták udělá někomu radost stejně jako zdraví, utracení beru až v krajní situaci která není slučitelná s vedením kvalitního života, a tohle za takovou situaci nepovažuji.
Orina (neregistrovaný) 22.05.2009, 07:07:43 xxx.xxx.79.137
Já jsem to brala obecně pro různé případy jen pro informaci všem chovatelům, kterým se taková věc může v chovu přihodit a je na každém, aby posoudil situaci a okolnosti jak dál pokračovat. Fakt je, že těhle problémů má v poslední době dost chovatelů. Že by samice dosedaly do hnízda těžce ve více chovech? Jestli to vezmete u dětí, tak se také v rodině narodí dítě zdravé a postižené. Je to pak genetická záležitist. Zrovna tak to může být v chovech . X% ptáků zdravých X% nemocných, což pak svědčí na genetický problém.
Adf (neregistrovaný) 22.05.2009, 11:22:36 xxx.xxx.137.202
EV - já se domnívám, že svou roli zde hraje více faktorů - zejména podmínky hnízdění - zde mám na mysli tvar dna budky a stelivo, vlastní sezení a chování samice na vejcích a zejména výživa samice v době před snůškou.
Pokusil bych se o nápravu u každého mláděte do 13-14 dne života (ale to je patrně nejzažší termín). Čím dříve se opatření k nápravě nožek provede tím lépe. Utracení mláděte je u mě až ta poslední možnost.
Orina (neregistrovaný) 22.05.2009, 13:01:02 xxx.xxx.86.73
Tak to je pravda a jsou to další důvody, které jsem u chovu neuvedla. Někdy závidím začínajícím chovatelům s jakým elánem do chovu jdou. Mě připadá, že čím déle chovám, tím to je složitější a tím víc zjišťuji že vlastně nevím nic.
ev (neregistrovaný) 22.05.2009, 13:44:54 xxx.xxx.35.177
Díky za odpověď Aleši.
Jistě, budka v tom hraje velkou roli, kamarádka měla budky z lamina, sice s hoblinama, ale stejně se jí to stalo několikrát do roka. já mám vše dřevo a za ty roky to řeším teda po druhé. první případ byl ale z jiného důvodu, z vlastní blbosti, myslela sem že samici mám spárovanou a v klidu jí vypustila do hejna, během chvíle mi vyplenila hnída dvě a jediný kdo zůstal na živu byl takto postižený kterého takto domrzačila, ovšem z neznalosti, v žádné knize jsem nic nenašla /jak já jsem za ten internet vděčná/ jsem řešila problém utracením. Teď je člověk chytřejší a snaží se dělat maximum.
Mládě už mám bohužel podle vzhledu ve věku cca 16 dní, na nožkách to má nasazené pár dní, ovšem včera se stala nemilá věc a samice mi asi šňůrky překousala, měl je chudák rozjeté stejně jako před "opravou", tak snad to vyjde a podaří se je dát aspoň mírně k sobě aby na nich aspoň trochu stál a mohl někomu udělat radost.
Elán mě ještě po několika letech neopustil, a snad ani neopustí, protože bez elánu tenhle koníček asi moc nejde :-))
anonymní (neregistrovaný) 29.07.2011, 09:19:04 xxx.xxx.251.223
Dobrej, Mé andulce se dnes neco stalo s nohou , kdyz spadla z bydla.. Nase andulka(co s nim je v klecy) ho asi odehnala, lekl se a spadl. Ted nemuze pomalu ani chodit, kdyz chodi kulha, na prste se nedrzi vubec pevne, a ani hracky nechce videt, jist taky nechce, asi kdyz je mu zle je to normalni ale co kdyby.. Hodne se čepejří do klubíčka .. Co mám dělat, jdu dnes k veterinarovi, ale nchci aby ho to bolelo ...

Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.