Aktuálně: 5 003 inzerátů173 736 diskuzních příspěvků17 746 uživatelů

Andulka vyvrhuje zrní

romaario (neregistrovaný) 08.11.2009, 09:22:42 xxx.xxx.203.224
Máme 2,5 letého ochočeného samečka andulky(Pipinek).Po celou dobu neměl žádné zdravotní problémy. Pouze při přepeřování bývá někdy apatický,spavý, vyvrhuje zrní a nepíská, ale zobe zrní jako obvykle.Ze začátku nás párkrát vyděsil, že jsme museli navštívit veterináře,ale ten po vyšetření sdělil,že se jedná o běžné chování andulek a také se to potvrdilo. V březnu se nám narodil chlapeček a od té doby nemáme na Pipinka moc času.Pouštím ho z klece hlavně při úklidu tj. tak 2-3x týdně a pokud nejsem doma,tak se z klece nehne.Pokud ho takto pustíme, po několika málo minutách si někam sedne a začne prskat zrní. Toto jsme pozorovali několik měsíců,ale nezdá se že by to mělo vliv na jeho zdravotní stav. může se jednat o žárlení? No a poslední týden nastala tato situace: pipinek moc nezobe a přijde mi že vše co vyzobe, následně vyvrhne a to prská zrní i z klece, což předtím nedělal. Krmíme ho směsí pro malé exoty, senegalským prosem(klasy),dále zobe písek a má i sépiovou kost.Vodu má čistou každý den a chutná mu i hlávkový salát, který dostává nepravidelně.Zelené krmení a ovoce mu moc nechutná, jen pokud něco jíme a přiletěl ze zvědavosti a otravoval dokud jsme mu nedali ochutnat.V současné situaci spává víc než obvykle,vyvrhuje zrníčka,ale žádnou pěnu u zobáku nemá(zánět volátka).Máte s tímto zkušenosti? může se jednat o zmíněné žárlení, zvlášť když mu nevěnujeme zdaleko tolik pozornosti jako dříve? Nebo se jedná o nějakou nemoc, když jsou andulky dobré v maskování chorob?
anonymní (neregistrovaný) 08.11.2009, 14:21:31 xxx.xxx.111.254
Trávicích poruch může být velké množství. Zkuste navštívit odborného veterináře, který udělá výtěr ze zobáku nebo rozbor trusu. Pokud v okolí nikoho nemáte, zkuste pro začátek k pití heřmánkový odvar nebo k zrní přidejte ptačí dřevěné uhlí. Tyto dvě věci dokáží většinu lehčích trávicích poruch urovnat.
Váš sameček může být také naladěn k rozmnožování. V tomto období mají samci tendenci krmit své partnerky. Pak by možná pomohlo zakoupení samičky, která by mu dělala kamaráda. Také by tolik netrpěl samotou. Pokud nechcete dalšího ptáka, můžete koupit plastovou andulku v životní velikosti, kterou dáte na bidýlko nebo větší zrcádko, kde může krmit svůj odraz.
anonymní (neregistrovaný) 08.11.2009, 14:29:04 xxx.xxx.111.254
A ještě jsem zapomněla dodat, že ospalost a trávicí porucha může souviset s endoparazity. Kvalitní přípravky bývají drahé a pro jednoho ptáka je jich moc velké množství a zbytečně ztratí záruční dobu. Zkuste se domluvit s nejbližším chovatelem, který přípravek má a on vám jistě jednu nebo dvě kapky potřebné k odčervení andulky věnuje. Do tří dnů bude po parazitech. Únava může být způsobena také nedostatkem některého vitamínu - nejčastěji E. Multivitamíny se nechají sehnat ve zverimexu a některé obsahují česnek, který pomáhá proti trávicím a dýchacím potížím a dokonce i proti endoparazitům. Vřele doporučuji.
romaario (neregistrovaný) 08.11.2009, 19:13:08 xxx.xxx.203.224
Děkuji za radu!V době pelichání nám vyvrhování zrní není ničím neznámým,ale "nevolnost" vždy trvala max. 3 dny a teď to trvá již týden.Kontroloval jsem stav slupek a od rána toho nepřibylo.Opravdu mi přijde že vůbec nejí, navíc jsem ho teď pozoroval a přišel ke krmítku,jen se rozhlédl a opět prskal zrní.Odtud se po chvíli přemístil na bidýlko,kde pokračoval v prskání a ani si nezobl.

Vitamíny v době přepeřování mu dáváme v podobě spec.směci při pelichání.Je tam celkem široké spektrum vitamínů.

V kleci má i falešnou partnerku a zrcátka a hlavně zrcátkům se velmi věnuje.

Uvidím do zítřka, jinak vyrážím k veterináři. Už jsme měli andulku u které byly první symptomy podobné a uhynula do 3 dnů také proto, že jeden veterinář nepoznal zánět volátka i když and.měla plno slin kolem zobáku a ozobí.Změna zvěrolékaře již bohužel nepomohla.Nová situace-větší obava!

V podobné situaci jsme již byli,kdy simulantovi nic nebylo,a byli jsme i na vet. pohotovosti, ale v té době se obvykle stravoval....
anonymní (neregistrovaný) 10.11.2009, 20:49:46 xxx.xxx.111.254
Tak jak jste dopadli? Určitě jděte k veterinářovi. Zatajovájí nemoci v tomto případě může být skutečné. Ptáci umí využívat tukových zásob bezezbytku. Dokud mají zásoby tuku, mohou se třeba 3 dny chovat zcela čiperně i když vůbec nežerou. Jedou doslova na plné obrátky a nemusí šetřit. Pak ale jednoho dne dojde "palivo" a pták úplně zkolabuje. Ptačí organismus je náročný na energii a pokud se jí nedostává, pak může rychle nastat konec. Proto jděte k veterináři.
anonymní (neregistrovaný) 10.11.2009, 20:56:37 xxx.xxx.102.66
Moje známá měla andulku, ta taky dávila celá zrníčka, asi během 14 dnů uhynula. Proto by se návštěva veterináře neměla odkládat.
romaario (neregistrovaný) 14.11.2009, 18:22:19 xxx.xxx.203.224
Tak potíže ustaly se začátkem týdne, andulka zobe, hraje si, píská-mluví a vesele pelichá.Tak je snad vše v pořádku. Právě jsem dočistil klec a opakuje se fenomén prskání zrníček po letu. Je zpět v kleci a je klid. Jak jsem psal v prvním příspěvku, toto se opakuje téměř pokaždé kdy opustí klec. Asi potřebuje kinedryl :)
Děkuji za odpovědi. doufám,že už bude vše v pořádku.
Obrázek
anonymní (neregistrovaný) 14.11.2009, 20:11:35 xxx.xxx.111.254
Kinedryl......to mě nenapadlo. Třeba se jí dělá špatně z výšek nebo létání :-D. U lidí to není nic neobvyklého! :-)
Petra (neregistrovaný) 06.05.2020, 14:22:36 xxx.xxx.167.27

Dobrý den,naše andulka při čechrání peří pouští jako by nějaké lupy a má k tomu průjem,ne úplně vodový.Trus se jí lepí u kloaky,tak odstraňuji.Má to cca 2 dny.Chová se zatím normálně,zobe,pije,dietní chyby se nejsem vědoma.Veterináře pro andulky mi doporučili v Kralupechjsem z Prahy,ale tam se asi nedostanu.Poradíte,prosím?Děkuji.Petra

Veronika (neregistrovaný) 31.12.2023, 00:10:27 xxx.xxx.227.82

Mám 2 ročního samečka andulku (Tonyho) dosud bylo vše v pohodě jak i s jídlem tak pitím pouštím ho ven když chce atd.. ale teď poslední dva dny je nějaký divný vypadá to jakoby zvracel proste zakroutí hlavičkou a vyflusne hromadu zrní prosa no prostě jídlo co má v kleci a občasně to dělá i v noci přes den normálně jí pije a pak začne zase flusat to zrní a pak se zase nají a furt dokola a nevím co mám dělat četla jsem si nějaký věci na internetu tak jestli mám čekat nebo jít k veterináři hned chtěla bych radu co by to tak mohlo být co to může znamenat to co se mu děje jsem začátečník a nevím si rady a bojím se o něj  

Anonymní (neregistrovaný) 01.01.2024, 08:31:27 xxx.xxx.11.26

Zdravím, to je těžko soudit, mohou to být dvě odlišné věci. Nemusí to znamenat vůbec nic než že simuluje krmení partnerky, pro které je vyvrhování normální a může to být i nemoc. Pokud je jinak v pořádku, žere, je aktivní, tak bych to viděl spíš na první možnost.

Silvie (neregistrovaný) 19.01.2024, 21:41:25 xxx.xxx.198.217

Dobrý den, prosím o radu. Náš Pepíček asi 3 roky starý začal z ničeho nic lepit zrníčka se slinami na houpačku. Už jsem to dvakrát čistila,ale ihned to začne dělat znovu. Jinak je veselý a papá normálně.  Můžete poradit co to může dělat? Klec má otevřenou a přes den může létat po pokoji, děkuji 

Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 20.01.2024, 07:16:14 xxx.xxx.4.216
Odpověď na příspěvek uživatele Silvie z 19.01.2024, 21:41:25

V 90 procentech to nic neznamená a andulka jen simuluje krmení partnera a v 10 procentech to může značit nemoc, problém s trávením. Sledujte ji, kdyby se přidalo něco dalšího tak veterinář. 

Anonymní (neregistrovaný) 20.01.2024, 09:26:21 xxx.xxx.89.199
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 20.01.2024, 07:16:14

Děkuji za odpověď 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.