Babočka jilmová

Nymphalis polychloros

Výskyt: Většina Evropy
Délka před. křídla: 3 cm
Rozmnožování: 1 generace ročně
Hostitelské rostliny: Vrby, topol, jilm
velikost písma:  A A A
22.02.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3960 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Délka př. křídla přibližně 3 cm. Na svrchní straně předních křídel je nápadné oranžově červená základní barva křídel s charakteristickými černými skvrnami a tmavým okrajem, v němž na předním křídle chybí řada drobných modrých skvrn, které má babočka kopřivová. Velmi podobná je vzácná babočka vrbová (Nymphalis xanthomelas), která je o poznání větší, má širší tmavý lem na okraji křídel a sytější zbarvení.

Stanoviště

Rozličné biotopy v otevřené krajině s křovinami a remízky, výslunná místa na okrajích lesů a pasekách, ovocné sady; v horách do 1500 m. n. m.

Rozšíření

Evropa. Na Britských ostrovech jen na jihu, v severním Německu a v jižní Skandinávii se objevuje babočka jilmová příležitostně jako migrant. Chybí v Irsku a na Krétě.

Výskyt

Dříve byla babočka jilmová škůdcem v ovocných sadech, dnes je v některých zemích (např. v Německu) uváděna na červeném seznamu ohrožených druhů.

Motýl

Červenec až květen. Motýl přezimuje v dutinách stromů, jeskyních, opuštěných štolách, ve starých stodolách a senících.

Housenka

Květen až červenec. Žije pospolitá, nalezneme vždy několik housenek na jediné větvi, jejíž listy zcela sežerou. Někdy způsobí holožír na celém keři nebo stromě. Tím jsou velmi nápadné. Protože nemají žádné významné přirozené nepřátele, mohou si dovolit poměrné nápadný vzhled. Na hřbetě mají četné dlouhé tmy, a tak se jim většina hmyzožravých ptáků vyhýbá.

Hostitelské rostliny

Vrby (zvláště jíva), topol, jilm; v sadech preferuje babočka jilmová třešeň, jabloň.

Babočka jilmováNázvy ve světě

Anglicky: Large Tortoiseshell, Finsky: Kirsikkaperhonen, Francouzsky: Grande tortue, la, Holandsky: Grote vos, Chorvatsky: Veliki koprivar, Italsky: Policlora, La, Maďarsky: Nagy rókalepke, Německy: Grosser Fuchs

Foto: http://www.learnaboutbutterflies.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.