Vrbař čtyřtečný

Clytra quadripunctata

Výskyt: Evropa, Sibiř
Velikost: 8-11 mm
Potrava: Listy
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5550 zobrazení     0 komentářů

Hned po mandelince bramborové je to naše nejznámější mandelinka. Vrbař čtyřtečný žije na vrbách (proto jeho rodový název vrbař) podél břehů řek a potoků, kde je hodně mravenišť. Tohoto 8 až 11 milimetrů velkého brouka najdete často ve velkém množství na listech, především vrb a olší. Vrbař čtyřtečný se vyskytuje v Evropě a na Sibiři. Tento druh jako první popsal světově známý vědec Linnaeus v roce 1758.

Samice vrbaře obalí každé vajíčko obalem z vlastního trusu a zvláštního sekretu, odloží je na větev, na hnízdo mravenců nebo jednoduše na zem. Larvy se vyvíjejí v hnízdech mravenců, kde si z vlastních výkalů vytvářejí vakovitou schránku, v níž se ukrývají a později také zakuklí. Larvy se vyvíjejí i déle než dva roky. Imaga žijí na různých listnatých stromech, zpravidla v blízkosti hnízd mravenců. Brouci se rojí v letních měsících.

Tito brouci se živí listy. Larvy se v mraveništi živí organickým odpadem, příležitostně i vajíčky mravenců.

Vrbař čtyřtečný je často širokou veřejností zaměňován s jeho blízkým příbuzným - vrbařem uhlazeným (Clytra laeviuscula). Ovšem zde popisovaný vrbař čtyřtečný něhož má dolní černé skvrny na krovkách mnohem menší, někdy rozdrobené a níže posazené.

Foto: http://www.zin.ru

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.