Klíněnka lipová

Phyllonorycter issikii

Rozpětí křídel: 6-8 mm
Rozmnožování: 2 generace ročně
Hostitelské rostliny: Lípa
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1518 zobrazení     0 komentářů

Klíněnka lipová se vyskytuje ve dvou, barevně odlišných, generacích. Motýli první generace jsou světle hnědí, zatímco motýli druhé generace, kteří přezimují, jsou hnědošedí až šedočerní. Rozpětí křídel je mezi 6 až 8 milimetry. Housenky jsou štíhlé, varhánkovité, bělavě nazelenalé, s několika žlutými tělními články.

Přezimující motýli se objevují v květnu. Samičky kladou vajíčka na spodní stranu mladých listů, kde následně minují vylíhlé housenky. Po dokončení žíru se housenky kuklí v jemném předivu uvnitř miny. Letní generace motýlů se líhne od začátku června do poloviny července. Housenky této generace rovněž minují v listech. Motýli druhé generace se líhnou od poloviny srpna do října a následně přezimují. K přezimování vyhledávají různá skrytá místa, štěrbiny pod kůrou, praskliny v kůře apod.

Klíněnka lipová je v České republice nepůvodní druh. Přestože mnohá napadení vypadají děsivě, nemají na zdravotní stav odrostlejších dřevin vliv. V průběhu napadení nedochází k barevným změnám listů, vyjma minovaných plošek. Při silnějším napadení může dojít k listovým deformacím, které snižují estetickou hodnotu lip ve stromořadích, v parcích či na hřbitovech apod.
 

Foto: http://www.lepiforum.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.