Bejlomorka lipová

Didymomyia tiliacea

Délka těla: 2,7-3,7 mm
Potrava: Napadá starší stromy
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1998 zobrazení     2 komentáře

Bejlomorka lipová připomíná drobné komárky. Jsou 2,7–3,7 milimetru dlouzí, s hnědavou hrudí a žlutavě zbarveným zadečkem, na němž jsou tmavé příčné pruhy. Larva je vřetenovitá, bělavá, beznohá, 2–3 mm dlouhá. Kukla je mumiová. Hálka je v průměru 6–8 mm velká, zřetelná na obou stranách listu. Zprvu je hálka žlutavá až světle zelená, později přechází až do červenavého či fialového zbarvení. Na spodní straně listu je polokulovitá, na horní straně listu zašpičatělá. Na listu je vždy více hálek pohromadě, obvykle kolem 10–20, ale může být i více.

Dospělci létají v průběhu dubna a května, v době rašení lipových listů, na které samičky kladou vajíčka. Vylíhlé larvy se vyvíjí uvnitř vznikající hálky. Postupem své tvorby hálka tvrdne a kolem larvy se vytváří samostatná vnitřní část, která se i s larvou posléze uvolní. Ve zbytku hálky pak zůstává trychtýřovitá jamka. Larvy přezimují uvnitř opadlé vnitřní hálky, v níž se na jaře dalšího roku kuklí.

Bejlomorka lipová je běžný druh, napadající listy starších stromů. Při silném napadení listů dochází k jejich žloutnutí, hnědnutí až úplnému usychání. Čepele silně napadených listů se mohou deformovat a trhat. Druh nepředstavuje pro dřeviny významnější riziko. V některých případech může snížit estetickou hodnotu dřeviny.

Foto: https://www.flickr.com/

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

07.03.2017, 13:19
Již téměř rok je zde upozornění, že neodpovídá obrázek textu. Na obrázku je opravdu motýlice.
26.04.2016, 20:10
Omlouvám se, ale já tu vidím motýlici. Asi se vám vloudila chyba. :-)