Čalounice růžová
Megachile rotundata
Čalounice růžová
Megachile rotundata
Čalounice žije u nás místy hojně, ale jen v nejteplejších oblastech. Dospělí jedinci tohoto druhu dorůstají délky v rozmezí od 10 až do 15 milimetrů.
Výkrojky v listech růží způsobují právě tyto včely čalounice, nejčastěji čalounice růžová, která z těchto výkrojků zhotovuje buňky pro svoje potomstvo. Oválné výkrojky slouží jako boky, okrouhlé jako dno a vršek buněk. Dovnitř buněk snáší čalounice nektar, pyl a klade jedno vajíčko. Buňky schovává do různých úkrytů, takže jsou těžko k nalezení. K výrobě buněk používá i listy jiných listnatých dřevin. Z uvedeného vyplývá, že nejde o skutečného škůdce a čalounici bychom jako užitečného opylovače neměli ničit."
Svoji práci samička při budování „hnízdní jamky“ opakuje, až v chodbě vznikne jakýsi válec s 8 až 10 buňkami. Vylíhlé larvy se živí připravenými zásobami.
Čalounice růžová náleží do řádu blanokřídlého hmyzu (latinsky Hymenoptera). Blanokřídlí jsou hmyzem s proměnou dokonalou. Z vajíček se líhnou beznohé larvy, které se po určité době zakuklí, a z kukly se zanedlouho líhne dospělec. Tělo se rozděluje na hlavu, hruď a zadeček. Na hlavě mají jeden pár tykadel a dvě složené oči. Blanokřídlý jsou po broucích druhým největším řádem hmyzu na světě.
Názvy ve světě
Čalounice růžová
Chorvatsky: pčela listojed
Mohlo by vás také zajímat
Žlabatka růžová, Tkaničnice růžová, Kyjatka růžová
Foto: http://bugguide.net