Čalounice růžová

Megachile rotundata

Výskyt: Evropa
Velikost: 10-15 mm
velikost písma:  A A A
16.02.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3589 zobrazení     1 komentář

Čalounice žije u nás místy hojně, ale jen v nejteplejších oblastech. Dospělí jedinci tohoto druhu dorůstají délky v rozmezí od 10 až do 15 milimetrů.

Výkrojky v listech růží způsobují právě tyto včely čalounice, nejčastěji čalounice růžová, která z těchto výkrojků zhotovuje buňky pro svoje potomstvo. Oválné výkrojky slouží jako boky, okrouhlé jako dno a vršek buněk. Dovnitř buněk snáší čalounice nektar, pyl a klade jedno vajíčko. Buňky schovává do různých úkrytů, takže jsou těžko k nalezení. K výrobě buněk používá i listy jiných listnatých dřevin. Z uvedeného vyplývá, že nejde o skutečného škůdce a čalounici bychom jako užitečného opylovače neměli ničit."

Svoji práci samička při budování „hnízdní jamky“ opakuje, až v chodbě vznikne jakýsi válec s 8 až 10 buňkami. Vylíhlé larvy se živí připravenými zásobami.

Čalounice růžová náleží do řádu blanokřídlého hmyzu (latinsky Hymenoptera). Blanokřídlí jsou hmyzem s proměnou dokonalou. Z vajíček se líhnou beznohé larvy, které se po určité době zakuklí, a z kukly se zanedlouho líhne dospělec. Tělo se rozděluje na hlavu, hruď a zadeček. Na hlavě mají jeden pár tykadel a dvě složené oči. Blanokřídlý jsou po broucích druhým největším řádem hmyzu na světě.

Čalounice růžováNázvy ve světě

Chorvatsky: pčela listojed

Foto: http://bugguide.net

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

23.06.2021, 19:50
Právě dnes mě zaujala včelka na lodžii. Pod kamínek v truhlíku si nosila zelený nastříhaný lístky. Snažím se ji co nejméně zasahovat do života. Mám radost, že se mohu o podobnáho tvora ,,starat" i na lodžii. Brno 23.červen 2021