Květolib včelí

Philanthus triangulum

Výskyt: Evropa
Potrava: Včely
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     3089 zobrazení     2 komentáře

Květolib včelí je samotářská dravá vosa, která se specializovala na chytání včel, jimiž živí své potomstvo. Rozšířena je po celé Evropě. I když škody, které květolib na včele medonosné působí, jsou zanedbatelné, všichni včelaři ho nenávidí. Zato přírodovědci si ho oblíbili, například etologové na něm zkoumali, jak se hmyz orientuje v terénu a jak hledá své hnízdo.

Po oplození (brzy zjara) si staví hnízdo v písčitém svahu. Předním párem nohou a silnými kusadly hloubí otvor a každou chvíli odlétá se zrnky písku, jež vysypává nedaleko. Hotové hnízdo má tvar chodbičky, která se pod úhlem 30° zanořuje do hloubky asi 1 m, potom se napřimuje.

Nedávno bylo zjištěno, že samička po nakladení vajíček zanechá potomkům v každé cele pachovou značku, podle níž se zorientují při hledání východu. Značka je tvořena nepatrným množstvím sekretu produkovaného exokrinními žlázami, které má samička na hlavě.

Květolib včelí loví včely sedící na květu nebo vracející se z pastvy do úlu. Včelu si natočí tak, aby žihadlo vbodl do měkké části jejího zadečku (mezi segmenty) a svým jedem ji téměř okamžitě ochromí. Potom ji uchopí středním a zadním párem nohou a odnese si ji do hnízda. Květolibův jed je opravdu účinný. Kořist se přestane bránit a upadne do nehybného stavu, v němž setrvává několik dnů, než se stane potravou pro čerstvě vylíhnuté larvy.

Květolib včelíNázvy ve světě

Anglicky: Bee Wolf, Dánsky: Biulv, Německy: Bienenwolf

Foto: http://www.eakringbirds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

03.08.2019, 09:38
Paní Dagmar - také by to mohla být včela samotářka.
Jiří S
25.05.2018, 20:21
mela jsem hnizdo piskove v rohu okna nevim co to je