Saranče pestrá

Arcyptera fusca

Výskyt: Evropa
Velikost: 22-43 mm
Potrava: Býložravec
velikost písma:  A A A
11.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4196 zobrazení     1 komentář

Velikost těla 22-43 milimetrů, samci jsou menší velikosti. Délka krytek se pohybuje od 12 do 27 milimetrů, samci mají krytky delší. Základní zbarvení je světle zelené až žluto-zelené s tmavými skvrnami a pruhy. Štít s výraznou tmavou středovou páskou a dvěma bílými páskami. Zadní holeně a vnitřní část stehen jsou červené. Mezi samci a samicemi je výrazný pohlavní dimorfizmus, samci mají funkční křídla a dokáží létat, samice mají zakrnělá křídla a nejsou schopny letu (brachypterie). Saranče pestrá je nezaměnitelný druh.

Eurosibiřský horský druh rozšířený od Pyrenejí přes Alpy a Karpaty až na Kavkaz a Sibiř. V České republice jsou známi pouze historické údaje z Pradědu, Moravského krasu a Bílých Karpat.

Saranče pestrá je horský až podhorský druh žijící na mezofilních loukách, pastvinách a vřesovištích. Vyhledává spíše xerotermní stanoviště. Dospělci se živí různými druhy lipnicovitých (Poaceae) trav. Samice kladou vajíčka v ootékách do půdy.

V Červeném seznamu České republice je saranče pestrá vedena jako regionálně vymizelý (RE). V ČR byl historicky tento druh vždy vzácný a lokální. Vymizení tohoto sarančete patrně souvisí s omezením pastvy a následným zarůstáním lokalit.

Saranče pestráNázvy ve světě

Anglicky: Large Banded Grasshopper, Německy: Große Höckerschrecke, Slovensky: Koník pestrý

Foto: www.goebel-berggold.de

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

24.06.2021, 17:21
saranče,pestr,jest,větši,než,kobylka