Velikost těla 22-43 milimetrů, samci jsou menší velikosti. Délka krytek se pohybuje od 12 do 27 milimetrů, samci mají krytky delší. Základní zbarvení je světle zelené až žluto-zelené s tmavými skvrnami a pruhy. Štít s výraznou tmavou středovou páskou a dvěma bílými páskami. Zadní holeně a vnitřní část stehen jsou červené. Mezi samci a samicemi je výrazný pohlavní dimorfizmus, samci mají funkční křídla a dokáží létat, samice mají zakrnělá křídla a nejsou schopny letu (brachypterie). Saranče pestrá je nezaměnitelný druh.
Eurosibiřský horský druh rozšířený od Pyrenejí přes Alpy a Karpaty až na Kavkaz a Sibiř. V České republice jsou známi pouze historické údaje z Pradědu, Moravského krasu a Bílých Karpat.
Saranče pestrá je horský až podhorský druh žijící na mezofilních loukách, pastvinách a vřesovištích. Vyhledává spíše xerotermní stanoviště. Dospělci se živí různými druhy lipnicovitých (Poaceae) trav. Samice kladou vajíčka v ootékách do půdy.
V Červeném seznamu České republice je saranče pestrá vedena jako regionálně vymizelý (RE). V ČR byl historicky tento druh vždy vzácný a lokální. Vymizení tohoto sarančete patrně souvisí s omezením pastvy a následným zarůstáním lokalit.
Komentáře ke zvířeti