Kakapo soví patří mezi největší papoušky vůbec. Je nenápadně zeleně zbarvený, svrchu tmavší, spodní partie jsou spíše žlutavě zelené. Na základní zelené barvě je řada drobných hnědých a žlutých proužků a skvrn. Proužek nad okem je žlutý. Zobák je světle krémový, u kořene je horní čelist hnědavější.
Původně obýval vnitrozemí Nového Zélandu a některých ostrovů, dnes se vyskytuje omezeně na nevelké ploše jihu jižního ostrova v oblasti Cleddau ve Fiordlandu.
Kakapo soví žije skrytým nočním životem, ponejvíce se pohybuje po zemi, ale šplhá obratně i po stromech. Živí se různými plody a semeny, ořechy, pupeny, květy, kořeny, někdy i houbami a drobnými živočichy. Jedinečný je jeho způsob požírání listů a lodyh bylin. V zobáku je přežvykuje a saje z nich chutnou šťávu, zbylou tvrdou hmotu upraví do jakýchsi drobných kuliček, a ty zavěšuje na okolní rostliny Zde je slunce vybělí a jsou nápadné. Ptáci tak upozorní na svou přítomnost.
Kakapové hnízdí nejčastěji v lednu a únoru. Samice klade do zemních děr a prohlubní jedno až tři vejce (převážně dvě), obvykle se líhnou jen dvě mláďata. Někteří autoři uvádějí, že páry hnízdí jen každé dva roky, což může být jedna z dalších příčin jejich omezené početnosti.
Do zajetí se kakapo soví dostal zcela ojediněle, poprvé do Evropy v roce 1845 (londýnská zoo).
Komentáře ke zvířeti