Kakapo soví

Strigops habroptilus

Výskyt: Nový Zéland
Velikost: 65 cm
Hmotnost: 1,5-3 kg
Počet vajec: 1-3 ks
Inkubační doba: 25-30 dnů
Potrava: Plody, semena, ořechy, pupeny...
velikost písma:  A A A
17.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     21869 zobrazení     0 komentářů

Kakapo soví patří mezi největší papoušky vůbec. Je nenápadně zeleně zbarvený, svrchu tmavší, spodní partie jsou spíše žlutavě zelené. Na základní zelené barvě je řada drobných hnědých a žlutých proužků a skvrn. Proužek nad okem je žlutý. Zobák je světle krémový, u kořene je horní čelist hnědavější.

Původně obýval vnitrozemí Nového Zélandu a některých ostrovů, dnes se vyskytuje omezeně na nevelké ploše jihu jižního ostrova v oblasti Cleddau ve Fiordlandu.

Kakapo soví žije skrytým nočním životem, ponejvíce se pohybuje po zemi, ale šplhá obratně i po stromech. Živí se různými plody a semeny, ořechy, pupeny, květy, kořeny, někdy i houbami a drobnými živočichy. Jedinečný je jeho způsob požírání listů a lodyh bylin. V zobáku je přežvykuje a saje z nich chutnou šťávu, zbylou tvrdou hmotu upraví do jakýchsi drobných kuliček, a ty zavěšuje na okolní rostliny Zde je slunce vybělí a jsou nápadné. Ptáci tak upozorní na svou přítomnost.

Kakapové hnízdí nejčastěji v lednu a únoru. Samice klade do zemních děr a prohlubní jedno až tři vejce (převážně dvě), obvykle se líhnou jen dvě mláďata. Někteří autoři uvádějí, že páry hnízdí jen každé dva roky, což může být jedna z dalších příčin jejich omezené početnosti.

Do zajetí se kakapo soví dostal zcela ojediněle, poprvé do Evropy v roce 1845 (londýnská zoo).

Kakapo sovíNázvy ve světě

Latinsky: Strigops habroptilus, Anglicky: Kakapo, Dánsky: Uglepapegøje, Finsky: kakapo, Francouzsky: Strigops kakapo, Holandsky: Kakapo, Italsky: Kakapo, Japonsky: fukurououmu, Japonsky 2: フクロウオウム, Norsky: Kakapo, Německy: Kakapo, Polsky: kakapo, Rusky: Какапо, Slovensky: kakapo sovovitý, Čínsky: 鸮面鹦鹉, Španělsky: Kakapo, Švédsky: Kakapo

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.