Poštolka Naumannova
Falco naumanni
Poštolka Naumannova
Falco naumanni
Znaky
Poštolka Naumannova je nejbližší příbuznou poštolky obecné. Dospělí samečkové mají na rozdíl od samečků poštolky obecné jednobarevně rezavý hřbet, našedlá křídla a nemají vous. Samičku a mladého ptáka odlišíme nejsnáze od poštolky obecné podle světlých drápů, jež jsou u poštolky obecné vždy černé. Rozpětí křídel je 65-75 centimetrů. Hmotnost se u dospělého ptáka pohybuje v rozmezí od 150 do 250 gramů.
Prostředí
Oblíbeným prostředím poštolky Naumannovy jsou slunné zahrady a louky. Koná daleké lety, přezimuje až na jih od rovníku.
Rozmnožování
Poštolka Naumannova hnízdí ve stejných koloniích často po mnoho let, ve skalních stěnách a zříceninách daleko od lidí, někdy ale i na sýpkách uprostřed orientálních měst a vesnic vysoko i nízko nad lidskou tlačenicí. Ze všech sokolovitých je nejvíce závislá na dutinách. Na vejcích se v sezení střídá samice se samečkem. Samec zahřívá snůšku zvláště v poledních hodinách. Poštolky hnízdí v květnu a v červnu, snůška čítá 4 až 5 vajec dlouhých 35 milimetrů, na nichž ptáci sedí asi 28 dní. Mláďata zůstávají v hnízdě 26 až 28 dní.
Potrava
Potravu tohoto druhu poštolky představují hlavně kobylky, ale i ještěrky a drobní hadi. Tyto poštolky loví většinou v blízkosti své hnízdní kolonie.
Názvy ve světě
Poštolka Naumannova
Anglicky: Lesser Kestrel, Dánsky: Lille tårnfalk, Estonsky: Stepi-tuuletallaja, Finsky: Pikkutuulihaukka, Francouzsky: Balbuzard pêcheur, Holandsky: Kleine torenvalk, Chorvatsky: Bjelonokta vjetruša, Islandsky: Kliðfálki, Italsky: Grillaio, Maďarsky: Fehérkarmú vércse, Německy: Rötelfalke
Mohlo by vás také zajímat
Poštolka obecná, Poštolka rudonohá
Foto: http://ibc.lynxeds.com