Pěvec ryšavý

Erythropygia galactotes

Výskyt: Afrika
Velikost: 15 cm
Počet vajec: 3-5 ks
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
15.12.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     1674 zobrazení     0 komentářů

Znaky

Tento pták je zástupcem ptačí skupiny žijící převážně v Africe, která tvoří přechod mezi pěnicemi a drozdy. Pěvec ryšavý má hnědočervenou horní stranu těla, spodní stranu bílou, dlouhý hnědočervený ocásek je zakončen černobílým páskem. Velmi nápadný je také jeho dlouhý silný ocas, který drží většinou vzpřímeně. Velikost se u tohoto druhu pohybuje kolem 15 centimetrů.

Prostředí

Oblíbeným místem pro tento druh je buš, zahrady a oranžérie, křoviny, ale i polopouštní údolí a saharské oázy. Pěvec ryšavý hnízdí v rozmezí od Středomoří až po Pákistán, izolovaně také v subsaharské Africe od Sahelu po Somálsko. Je částečně tažný se zimovišti ve východní Africe a Indii. Jedná se přitom o obyvatele suchých otevřených krajin s křovisky. Patří mezi tažné druhy ptáků.

Rozmnožování

Zpěv, přednášený vsedě nebo při letu podobajícímu se letu motýla je čistý a melodický. Hnízdo bývá postavené nízko v křovinách, snůška obsahuje 3 až 5 hnědě na bílém podkladu tečkovaných vajec. Ptáci hnízdí od poloviny května do poloviny června a mají v roce jedinou snůšku.

Potrava

Základ krmné dávky pěvce ryšavého tvoří hlavně hmyz.

Všeobecně

Pěvec ryšavý patří mezi tažné ptáky, přezimující na Sahaře.

Pěvec ryšavýNázvy ve světě

Anglicky: Rufous-tailed Scrub-robin, Estonsky: Võsaööbik, Německy: Heckensänger

Foto: http://conabio.inaturalist.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.