Kavče žlutozobé
Pyrrhocorax graculus
Kavče žlutozobé
Pyrrhocorax graculus
Znaky
Kavče žlutozobá je pták podstatně větší než kavka, dlouhý 38 cm, s rozpětím v průměru 77 cm. Vzhledem i způsobem života se podobá kavčeti červenozobému, má však kratší žlutý zobák a červené nohy. Jeho hlas je zvučný, z dálky zní volání hejna kavčat jako hlas zvonů.
Prostředí
Podobá se prostředí kavčete červenozobého, žije však výš v horách, hnízdní kolonie nejsou pod 2000 m n.m., nalezneme je však i nad 3000 m n.m. V Alpách je mnohem hojnější než kavče červenozobé, ale např. na Kavkaze je vzájemný poměr obrácený. V Alpách je kavče žlutozobé charakteristickým ptákem klečového stupně a vyskytuje se až do stupně niválního. Na vysokohorských skalnatých pustinách je jeho volání často jediným zvířecím hlasem.
Rozmnožování
Kavčata žijí v trvalém manželství. Sameček je velice něžný, hladí a laská zobákem samičku a přiměje ji i k tichému krákoravému zpěvu. Hnízda jsou schována v chráněných skalních trhlinách, často v prastarých koloniích.
V souvislosti s tvrdým vysokohorským klimatem jsou obzvlášť teple vystlána. Od dubna do června sedí ptáci 18 až 19 dní na svých 4 až 5 vajíčkách, mláďata setrvávají na hnízdě zhruba 31 dní.
Potrava
Kavče žlutozobé jsou všežravec. Když hledají potravu, poletují v hejnu těsně nad skálami a sedají si tu a tam podobně jako datli na kameny, nikdy si však nesednou na strom. Loví hmyz, sbírají bobule, požírají plže s ulitami a za příznivých dnů ukládají zásoby do štěrbin ve skálách. Shromažďují se i na ovcích, které se zřítily ze skal, na horských chatách jsou milými společníky.
Názvy ve světě
Kavče žlutozobé
Anglicky: Alpine Chough, Chorvatsky: Žutokljuna galica, Německy: Alpendohle, Slovensky: Čavka žltozobá
Mohlo by vás také zajímat
Foto: http://ibc.lynxeds.com