Kavče žlutozobé

Pyrrhocorax graculus

Výskyt: Afrika, jižní Evropa, Přední Asie
Velikost: 38 cm
Hmotnost: 170-250 g
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubační doba: 18-19 dnů
Průměr kroužku: 7 mm
Potrava: Všežravec
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6297 zobrazení     1 komentář

Znaky

Kavče žlutozobá je pták podstatně větší než kavka, dlouhý 38 cm, s rozpětím v průměru 77 cm. Vzhledem i způsobem života se podobá kavčeti červenozobému, má však kratší žlutý zobák a červené nohy. Jeho hlas je zvučný, z dálky zní volání hejna kavčat jako hlas zvonů.

Prostředí

Podobá se prostředí kavčete červenozobého, žije však výš v horách, hnízdní kolonie nejsou pod 2000 m n.m., nalezneme je však i nad 3000 m n.m. V Alpách je mnohem hojnější než kavče červenozobé, ale např. na Kavkaze je vzájemný poměr obrácený. V Alpách je kavče žlutozobé charakteristickým ptákem klečového stupně a vyskytuje se až do stupně niválního. Na vysokohorských skalnatých pustinách je jeho volání často jediným zvířecím hlasem.

Rozmnožování

Kavčata žijí v trvalém manželství. Sameček je velice něžný, hladí a laská zobákem samičku a přiměje ji i k tichému krákoravému zpěvu. Hnízda jsou schována v chráněných skalních trhlinách, často v prastarých koloniích.

V souvislosti s tvrdým vysokohorským klimatem jsou obzvlášť teple vystlána. Od dubna do června sedí ptáci 18 až 19 dní na svých 4 až 5 vajíčkách, mláďata setrvávají na hnízdě zhruba 31 dní.

Potrava

Kavče žlutozobé jsou všežravec. Když hledají potravu, poletují v hejnu těsně nad skálami a sedají si tu a tam podobně jako datli na kameny, nikdy si však nesednou na strom. Loví hmyz, sbírají bobule, požírají plže s ulitami a za příznivých dnů ukládají zásoby do štěrbin ve skálách. Shromažďují se i na ovcích, které se zřítily ze skal, na horských chatách jsou milými společníky.

Kavče žlutozobéNázvy ve světě

Anglicky: Alpine Chough, Chorvatsky: Žutokljuna galica, Německy: Alpendohle, Slovensky: Čavka žltozobá

Foto: http://ibc.lynxeds.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

22.03.2016, 16:40
Zdravim z Adelnodenu ve Švýcarsku, každý den za mnou přilétá hejno cca 100 těchto ptáků, které vydatně krmím, poznají mě i když jdu mimo domov a zahvízdám na ně, když zrovna letí v mé blízkosti. Velice sympatické stvoření, ještě se jsem s tím nesetkal, aby takhle nezávislý tvor opětoval svou pozornost a rozeznal jednotlivé postavy - upřímně řečeno to potěší, jak je vesmír vymakanej *