Tirika tovi

Brotogeris jugularis

Výskyt: Kolumbie, Costa Rica, El Salvador, Honduras...
Velikost: 18 cm
Hmotnost: 58 g
Kroužek: 5,5 mm
Počet vajec: 4-8 ks
Inkubační doba: 26 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
24.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     12618 zobrazení     0 komentářů

Popis

Tirika tovi dorůstá délky těla kolem 18 cm a v dospělosti dosahuje hmotnosti 58 g. Ve zbarvení převládají různé odstíny zelené, žluté a hnědé barvy. Hlava je zelená s oranžovým nádechem na bradě a modrým na týlu. Krk, prsa a břicho jsou zelené, na dolní části zad má tento tirika modrý nádech. Křídla rovněž zelená s nahnědlou skvrnou. Ocas je zelený, oči tmavě hnědé s bílým lysým kroužkem okolo, zobák má barvu hnědou a končetiny hnědorůžovou.

Poddruhy

Brotogeris jugularis exsul - tirika tovi větší
Brotogeris jugularis jugularis - tirika tovi menší

Život v přírodě

Domovinou tohoto druhu je Kolumbie, Costa Rica, El Salvador, Honduras, Mexiko, Nikaragua, Panama a Venezuela. Obývají travnatou krajinu s vysokými stromy, suché i vlhké lesy, křoviny, plantáže a vyskytují se i v zahradách a parcích vesnic. V době hnízdění, která nastává od ledna do března, žijí v párech, mimo dobru rozmnožování v malých hejnech. Živí se květy, nektarem, semeny a plody.

Chov

Tirika tovi se v zajetí vyskytuje pouze vzácně. Nicméně pro chov jsou vhodné voliéry minimálně dva metry dlouhé. Hnízdní budka je doporučována s rozměry dna 18 x 18 cm a o výšce 36 cm. Samička snese 4 - 8 vajec (rozměr vajec 23,5 x 19,5 mm), které pak zahřívá 26 dnů. Hnízdo mladí opouštějí po uplynutí 5 - 6 týdnů. Chovatelé, kteří s ním přišli do styku jej popisují jako aktivního ale plachého papouška, který se trochu zklidní až po uvyknutí na svého majitele, může být agresivní vůči ostatním menším druhům ptáků.

Krmivo

Ovoce: jablka, hrušky, banány, pomeranče, granátová jablka, kiwi, mango. Ovoce by mělo představovat asi 30 % krmné dávky. Zelenina (budou-li ochotni ji přijímat): mrkev, celer, fazolové lusky, hrášek v lusku, také kukuřici a zelené listy mangoldu, hlávkového salátu, pampelišky, ptačince prostředního. Ze semen nabídneme proso, oves, pohanku, světlici a trochu konopí, namočené či klíčené semeno slunečnice, vařené fazole a luštěniny. V omezeném množství můžeme také zkusit kostičky tvrdého sýra.

Tirika toviNázvy ve světě

Latinsky: Brotogeris jugularis, Anglicky: Orange-chinned Parakeet, Dánsky: Toviparakit, Finsky: epolettiaratti, Francouzsky: Toui à menton d'or, Holandsky: Toviparkiet, Italsky: Parrocchetto Tori, Japonsky: midoriinko, Japonsky 2: ミドリインコ, Norsky: Brunvingeparakitt, Německy: Tovisittich, Polsky: stadniczka brazowoskrzydla, Rusky: Оранжевогорлый тонкоклювый попугай, Slovensky: tirika tovi, Čínsky: 橙颏鹦哥, Španělsky: Catita Churica, Švédsky: Orangestrupig parakit

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.