Listonos příbytkový
Uroderma bilobatum
Listonos příbytkový
Uroderma bilobatum
Listonos příbytkový je šedohnědý druh s bílou kresbou v obličeji a na hřbetě je jeden z patnácti listonosů, kteří hřadují ve „stanech“, úkrytech pod banánovými listy, které nakusují a skládají. Vždycky 2-50 jedinců obývá jeden stan, chránící je před sluncem, deštěm a dravci. Netopýři okusují plody a vysávají jejich stavy. Listonosi v Americe nahrazují kaloně, i když jsou mnohem menší. Kromě toho svým dlouhým jazykem opylují v noci rozkvétající rostliny, protože si rádi smlsnou na nektaru.
Listonos příbytkový dorůstá v dospělosti délky těla od 6 do 6,5 centimetrů, předloktí bývá dlouhé 4-4,4 centimetrů, hmotnost se u dospělého zvířete pohybuje v rozmezí 7-12 gramů.
Ve volné přírodě se listonos příbytkový vyskytuje v Mexiku až středu Jižní Ameriky; obývá zde stálezelené a opadavé lesy.
Netopýři vytváří ultrazvukové vlny o kmitočtu od 14 000 do 100 000 hertzů a vypouští je z nosu nebo pootevřených úst. Frekvence vln je modulovaná. Každá vlna, kterou vypustí, začíná vysoko a končí o oktávu níž. Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi nevidí. Mají schopnost tzv. utajené březosti - mají schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období.
Názvy ve světě
Listonos příbytkový
Anglicky: Tent-making Bat, Německy: Gelbohr-Fledermaus, Polsky: Liścionos pięciopręgi
Mohlo by vás také zajímat
Foto: http://www.trinibirding.com/