Listonos nosatý

Listonos nosatý

Vampyrum spectrum

Výskyt: Mexiko, Jižní Amerika
Velikost: 13,5-15 cm
Hmotnost: 145-190 g
Březost: Utajená
Potrava: Hmyz
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5280 zobrazení     0 komentářů

Listonos nosatý patří do podčeledi pravých listonosů. V rozpětí měří až jeden metr a je největším netopýrem v Americe. Říkalo se mu vampýr nosatý, nesaje však krev, ale je to zdatný lovec, který se zmocňuje jiných letounů, hlodavců, například myší a krys, a také ptáků - střízlíků, žluv nebo malých papoušků. Kořist uchvacuje listonos nosatý tlamou a zabije ji silným kousnutím. Ve dne odpočívá ve skupinách po pěti, většinou v dutých stromech. Je ohrožen především ničením jeho životního prostředí.

Listonos nosatý dorůstá v dospělosti délky těla 13,5-15 centimetrů, předloktí je pak dlouhé 10-11 centimetrů, hmotnost zvířete kolísá mezi 145-190 gramy.

Listonos nosatý obývá ve volné přírodě Mexiko a také sever Jižní Ameriky včetně Trinidadu; v těchto zemích se vyskytuje ve stálezelených lesích.

Netopýři vytváří ultrazvukové vlny o kmitočtu od 14 000 do 100 000 hertzů a vypouští je z nosu nebo pootevřených úst. Frekvence vln je modulovaná. Každá vlna, kterou vypustí, začíná vysoko a končí o oktávu níž. Většina netopýrů je aktivní v noci nebo za soumraku. Oči většiny druhů jsou sice malé a špatně vyvinuté, ale netopýři s nimi nevidí. Mají schopnost tzv. utajené březosti - mají schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho porod i vývoj na příznivější období.

Listonos nosatýNázvy ve světě

Anglicky: Spectral Bat

Foto: http://dinets.info

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.