Bércoun zlatořitný

Rhynchocyon chrysopygus

Výskyt: Keňa
Délka: 27-29 cm bez ocasu
Hmotnost: 525-550 g
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6883 zobrazení     0 komentářů

Bércoun zlatořitný je nápadný vzhledem a zbarvením, protože má rezavou hlavu a tělo a zlatou skvrnu na čele i na zádi. Nohy, tlapky a uši jsou hole a zbarvené černě. Jestliže je vyplašen, tluče bílou špičkou ocásku do opadanky, což vydává varovný zvuk, a prchá.

Bércoun zlatořitný dorůstá v dospělosti délky těla v rozmezí 27-29 centimetrů, ocas je dlouhý dalších 10 až 23 centimetrů, hmotnost tohoto druhu se pohybuje v rozmezí 525-550 gramů.

Bércoun zlatořitný se ve volné přírodě vyskytuje od pobřeží Keni k hranicím Somálska; konkrétně obývá bércoun zlatořitný suché pobřežní lesy a křoviny včetně vyvržených korálových trsů.

Bércouni (latinsky Macroscelidea) jsou řád drobných hmyzožravých savců endemických pro Afriku. Řád tvoří jediná čeleď bércounovití (latinsky Macroscelididae). Bércouni mají jisté rysy, které jsou blízké hmyzožravcům, na druhé straně mají i znaky naprosto odlišné. Mají kompletní bullae tympanicum, dobře vyvinuté endotympanicum, velká zygomata, naopak malé čichové laloky. Fosilní nálezy pocházejí pouze z Afriky, největší diverzity zažili v Miocénu (25 milionů let), ovšem za nejstarší nález se považuje Metoldobotes žijící v eocénu (50 milionů let).
 

Bércoun zlatořitnýNázvy ve světě

Anglicky: Golden-rumped Elephant Shrew, Francouzsky: Macroscélide à croupe dorée, Holandsky: Goudstuitslurfhondje, Německy: Goldsteiß-Rüsselhündchen, Rusky: Золотистая хоботковая собачка, Slovensky: Tenkonožec žltochrbtý, Swahilsky: Njule, Španělsky: Musaraña elefante de trompa dorada

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.