Kotul amazonský

Saimiri boliviensis

Výskyt: Jižní Amerika
Délka těla: 27-32 cm bez ocasu
Hmotnost: 0,6-1,4 kg
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     5218 zobrazení     0 komentářů

Tato opička má oranžově kropenatou a černou srst, přecházející v čistě oranžovou na končetinách a spodní straně, a bílý obličej s černým čenichem. Během doby páření samec „ztloustne“ v ramenou a několik samců soupeří o větší počet samiček. Kotulové žijí ve skupinách o čtyřiceti až dvou stech jedincích. Zatím je popsáno pět druhů kotulů a většinou tvoří větší a pohyblivější skupiny než ostatní jihoamerické opice. Jsou mimořádně hlučné, plaší hmyz, aby ho mohly ulovit, a honí ostatní opice, které loví hmyz v jejich revíru.

Kotul amazonský dorůstá délky těla 27-32 centimetrů, ocasu 38-42 centimetrů, hmotnost začíná na 600 gramech a maximálně dosahuje 1,4 kilogramu.

Kotul amazonský obývá střed Jižní Ameriky; kde navštěvuje tropické pralesy a sekundární lesy, případně bažinaté porosty.

Z pěti popsaných druhů kotulů jsou nejrozšířenější kotulové amazonský a veverovitý, ten zasahuje až do severovýchodní Brazílie. Nejseverněji žije kotul rudohřbetý. Nejnověji popsaný druh (z roku 1985) je kotul Vanzoliniův.

Na základě nových vědeckých poznatků jsou upraveny taxonomické systémy a v čeledi malpovitých zůstaly zařazeny jen podčeledi malpy (Cebinae) a kotulové (Saimiriinae). Podčeledi chápani (Atelinae), mirikiny (Aotinae) a chvostani (Pitheciinae) byly povýšeny na samostatné čeledi chápanovití (Atelidae), mirikinovití (Aotidae) a chvostanovití (Pitheciidae). Do čeledi malpovitých bývá příležitostně včleněna i podčeleď kosmani (Callitrichinae), tu však máme v naší klasifikaci vedenou jako samostatnou čeleď kosmanovití (Callitrichidae).
 

Kotul amazonskýNázvy ve světě

Anglicky: Black-capped Squirrel Monkey, Německy: Bolivianischer Totenkopfaffe, Slovensky: Saimiri čiernohlavý

Foto: http://annesstories.blogspot.cz

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.