Lenochod dvouprstý

Choloepus didactylus

Výskyt: Venezuela, Guyana, Ekvádor, Peru, Amazonie
Délka: 46-86 cm
Hmotnost: 4-8,5 kg
Březost: 240-325 dnů
Počet mláďat: 1 ks
Délka života: Kolem 20 let
Potrava: Listy, zelené krmení
velikost písma:  A A A
28.03.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     17501 zobrazení     1 komentář

Jméno skvěle vystihuje jeho pomalý pohyb a počet prstů - štíhlé nohy jsou zakončené dvěma hákovitými drápy na předních a třemi na zadních prstech. Srst je hrubá, šedohnědá, často zabarvená zelenými řasami, což je vynikající maskování, když lenochod visí dolů z větví v pralese. Jeho tělesná teplota je nejnižší ze všech savců. Aktivní je lenochod dvouprstý v noci, kdy se pomalu pohybuje v korunách, takže jeho přítomnost se sotva dá zjistit. Na zem sestupuje nejvýš jednou týdně, aby se vyprázdnil, a v té době je nejzranitelnější, často ho přepadají jaguáři, oceloti a jiné velké kočky. Příležitostně ho loví Í lidé.

Délka těla se pohybuje od 46 do 86 centimetrů, hmotnost kolísá od 4 do 8,5 kilogramů.

Domovinou tohoto druhu je Venezuela a Guyana, Ekvádor, Peru a brazilská Amazonie; objevuje se v tropických deštných lesích.

Původně byli dvouprstí lenochodi řazeni do téže čeledi jako tříprstí, nyní jsou odděleni do čeledi lenochodovitých dvouprstých.

Lenochodi dvouprstí žijí až na období rozmnožování samotářským životem. Když následuje doba rozmnožování, začnou samci vydávat zvláštní, vysoké a lidským uchem neslyšitelné zvuky, kterými lákají samice. Samice je březí 240-325 dnů a poté rodí ve větvích stromů jediné mládě, které se svými drápy celý následující rok pevně drží na břiše své matky. Mláďata se nejprve od matky liší zbarvením - mají výrazně tmavší srst.
 

Lenochod dvouprstýNázvy ve světě

Anglicky: Southern Two-toed Sloth, Chorvatsky: Dvoprsti ljenivac, Maďarsky: Kétujjú lajhár, Německy: Eigentliches Zweifingerfaultier

Foto: http://library.sandiegozoo.org

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

11.02.2017, 14:53
khi