Vorvaňovec severomořský

Mesoplodon bidens

Výskyt: Severní Atlantský oceán
Délka těla: 4-5 m
Hmotnost: 1-1,3 t
Počet mláďat: 1 ks
velikost písma:  A A A
10.06.2014     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     2817 zobrazení     0 komentářů

Ze všech vorvaňovců zasahuje vorvaňovec severomořský nejdále na sever, ale je jen zřídka k vidění, leda v případě, že je vyvržen na břeh, což se stává dosti často. Samci mají přečnívající pár zubů uprostřed zobáku, dobře patrný i při zavřené tlamě. Svrchu je tělo břidlicově šedé až modrošedé, spodní strana je světlejší. Zobák je dlouhý a štíhlý, dýchací otvor leží za čelním hrbolem.

Vorvaňovec severomořský dosahuje délky těla 4-5 metrů, hmotnost se pohybuje kolem 1-1,3 tuny.

Tento druh obývá ve volné přírodě severní Atlantský oceán; kde navštěvuje mírné a subarktické vody.

První vorvaňovec severomořský byl objeven na skotském pobřeží roku 1800 a vymaloval ho anglický malíř James Sowerby, proto se mu také říká Sowerbyho velryba.

Náleží do čeledi vorvaňovití. Vorvaňovití (Physeteridae) jsou malá čeleď z řádu kytovců. Řadí se do ní tři druhy ve dvou rodech. Tělo je protáhlé (hlava tvoří jednu čtvrtinu celkové délky a je tupě zakončena). Jediný dýchací otvor je umístěn na předním konci hlavy (ve tvaru S). Funkční zuby rostou pouze z dolní čelisti. V hlavové dutině nad horní čelistí se nachází olejovitá látka-spermacet (5000 až 7000kg). Hřbetní ploutev není vytvořena a je nahrazena tzv. hřbetním hrbem (1 krční obratel volný, zbylých 6 srůstá v jediný pevný kosterní útvar).

Foto: www.cascadiaresearch.org 

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.