Italský spinone

Spinone Italiano

Oficiální zkratka v ČR: SPI
Výška v kohoutku: 58-70 cm
Hmotnost: 28-37 kg
Délka života: 13 let
FCI: VII. - Ohaři
Číslo standartu: 165
Využití: společník, lovecký
velikost písma:  A A A
05.10.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4188 zobrazení     0 komentářů

Italský spinone byl v Itálii oblíbený lovecký pes již ve středověku. Byl vyšlechtěn v Piemontu a Lombardii. Dnes je Italský spinone využíván jako ohař.

Italský spinone je přátelský tvor, snadno ovladatelný a značně trpělivý. S oblibou je využíván při lovu drobné zvěře, kdy neúnavně pracuje i ve velmi těžkém terénu, jako jsou trnitá křoviska nebo studená voda, ze které spolehlivě aportuje. Typické je jeho pečlivé a vytrvalé vyhledávání kořisti. Je ostražitý, ale není agresivní. K cizím lidem je Italský spinone přátelský a k příslušníkům vlastního plemene snášenlivý.

Tento náruživý lovec je svým založením velmi citlivý a vyžaduje empatický, i když důsledný přístup k výchově. Pokud je dobře vychován a poskytneme mu odpovídající náhradní zaměstnání, stává se z něj dobrý rodinný a doprovodný pes, kterého mohou využívat i tělesně postižení lidé. Vybaven výborným čichem a cílevědomým chováním při hledání různých cílů, je Spinone italiano výborný „mantrailer" (pes, který jde po lidské stopě), kterého využívají záchranáři (například lavinoví psi nebo psi pracující v oblastech postižených zemětřesením). Jeho hrubá srst bez podsady vyžaduje po chovateli tohoto plemene pouze minimální péči.

Italský spinoneNázvy ve světě

Anglicky: Spinone Italiano

Foto: http://www.timberdoodlespinone.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.