Serval

Leptailurus serval

Výskyt: Jih Afriky
Délka těla: 67-100 cm
Hmotnost: 8-18 kg
Březost: 70 dnů
Počet mláďat: 1-4 ks
Potrava: Krysy, sarančata
velikost písma:  A A A
02.07.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     6379 zobrazení     1 komentář

Serval vypadá trochu jako malý gepard, protože má štíhlé tělo, dlouhé nohy a žlutou srst s kulatými tmavými skvrnami, které se řadí do podélných řad na hřbetě a na hlavě. Má však nápadně krátký ocas, sahající ani ne ke hleznům. Velké uši mají zaoblené špičky s bílou skvrnou vzadu a na konci ocasu je několik tmavých kroužků a tmavá špička. Samci jsou většinou podstatně větší než samice. Servali jsou typičtí obyvatelé savan, s oblibou se zdržují v rákosí, podél řek nebo ve vysoké trávě a dlouhé nohy a krk jim umožňují vyhlížet z vysoké trávy a hledat kořist. Loví krysy, ptáky, ryby, žáby a velký hmyz, například sarančata. Serval vychází obvykle za soumraku. Jakmile zjistí kořist, dovede serval vyskočit až do výšky 3 metry a do dálky 4 metry a dopadne na oběť předníma nohama. Dorozumívá se s ostatními ječivým křikem, vrčením, a předením.

Délka těla se pohybuje v rozmezí 67 centimetrů až jednoho metru, délka ocasu je 24-45 centimetrů, hmotnost kolísá od 8 až do 18 kilogramů.

Domovinou servala je západní, střední a východní Afrika; hlavně se vyskytuje u vodních toků a ploch.

Serval lidem nekonkuruje, protože loví sarančata a krysy a jen zřídka napadá domácí zvířata.

Přesto však jeho zvyk zdržovat se na březích řek ho ohrožuje, protože tam bývá často loven a lidé ničí a vypalují pobřežní porosty.
 

ServalNázvy ve světě

Anglicky: Serval, Holandsky: Serval, Německy: Serval, Polsky: Serwal, Rumunsky: Serval, Slovensky: Serval, Swahilsky: Mondo

Foto: http://eximago.tumblr.com

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.

15.01.2018, 17:22
where is possible buy a caracol or serval and how much .
dove è possibile comprare un caracol o un serval e quanto costa?
donde es posible comprar un caracol o un serval y a cuanto sale?