Bolen dravý

Aspius aspius

Výskyt: Řeky a nádrže
Délka těla: 60 cm
Hmotnost: 4 kg
Počet vajec: 100 000 ks
Potrava: Rybky a bezobratlí
velikost písma:  A A A
15.01.2015     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     4259 zobrazení     0 komentářů

Bolen dravý je dravá, poměrně hojná ryba. Zdržuje se v dolních tocích řek, ale i v údolních přehradách a průtočných rybnících. Především se bolen vyskytuje v místech, kde je dostatek ouklejí a jiných drobných ryb, kterými se živí. Potrava bolena se mění během života od planktonu přes bezobratlé, až nakonec převládnou drobnější rybky doplňované suchozemským hmyzem, případně dalšími vodními organismy. Přesto si bolen jako kaprovitá ryba uchovává určitou míru všežravosti, což dokládají například časté úlovky bolena na kusy pečiva z hladiny.

V České republice se bolen dravý vyskytuje v parmovém a někdy i cejnovém pásmu našich řek, údolních nádržích a větších tůních nebo pískovnách. Někde je relativně vzácný, jinde celkem běžný. Běžně se vyskytuje na všech velkých údolních nádržích, kde dorůstá i trofejních rozměrů. Hojný je například v řekách jižní Moravy nebo na Orlíku.

Dorůstá obvykle délky 60 centimetrů a hmotnosti 4 kilogramy, ale jsou i jedinci 1,2 metru dlouzí a 10 kilogramů těžcí.

Bolen dravý se tře od měsíce března do května, nejraději se tak děje j pod ezy, kde je prudší voda. Samice poté klade na písčité dno až 100 000 jiker. Je to ryba denní, zatímco v noci se zdržuje u dna. Její maso je chutné.

Bolen dravýNázvy ve světě

Anglicky: Aral Asp, Chorvatsky: Bolen, Německy: Rapfen, Slovensky: Boleň obyčajný

Foto: http://pv-tv.tv

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.