Papoušíček modravý

Papoušíček modravý

Forpus cyanopygius

Výskyt: Severní Amerika
Velikost: 13 cm
Hmotnost: 30 g
Kroužek: 4 mm
Počet vajec: 4-6 ks
Inkubační doba: 19 dnů
Potrava: Směs semen, ovoce a zelenina, zelené krmení
velikost písma:  A A A
22.09.2013     Autor: Ing. Zbyněk Pokorný     14418 zobrazení     0 komentářů

Ve zbarvení tohoto druhu převládá zelená barva v různých odstínech. Na týlu a břiše má tento zástupce rodu Forpus mírně našedlý nádech a na vrchní části křídel tmavší odstín. Modré zbarvení okolo očí a na spodních částech křídel má samec o něco výraznější oproti samičce, u které je jen málo výrazné. Mladí ptáci jsou zbarveni matněji, jinak se ale vzhledem podobají dospělým.

Papoušíček modravý je jediným z papoušíčků, jehož domovinou je severní Amerika, konkrétně se jedná o nejjižnější oblasti USA a také západ Mexika. V jeho domovině je subtropické a tropické podnebí. Celý rok se pohybuje průměrná teplota kolem 23-25 °C a střídá se zde období dešťů se suchým obdobím. Hnízdění papoušíčků je načasováno do nejúrodnějšího období v roce.

Papoušíček modravý se mimo hnízdní období sdružuje do menších hejn - odděleně samice od samců. Samostatné páry se z hejna oddělují pouze na dobu hnízdění. Vyhledávají různé štěrbiny a dutiny stromů, do kterých snáší tito ptáci vejce. Poté následuje snůška složená ze 4-6 vajec. Inkubační doba je okolo 19 dnů. V přírodě hnízdí papoušíček modravý pouze jednou ročně, nebo dokonce pouze jedenkrát za dva roky. V zajetí jsou jeho odchovy pravidelnější.

Papoušíček modravýNázvy ve světě

Latinsky: Forpus cyanopygius, Anglicky: Mexican Parrotlet, Německy: Blaubürzel-Sperlingspapagei, Dánsky: Mexicansk Spurvepapegøje, Španělsky: Cotorrita Mexicana, Finsky: meksikonaranen, Francouzsky: Toui du Mexique, Italsky: Pappagalletto groppone turchese, Japonsky: mekishikorurihainko, Japonsky 2: メキシコルリハシインコ, Holandsky: Mexicaanse Muspapegaai, Norsky: Sinaloaspurvepapegøye, Polsky: wróbliczka turkusowa, Rusky: Мексиканский воробьиный попугайчик, Slovensky: papagájik zeleno-modrý, Švédsky: Mexikansk sparvpapegoja, Čínsky: 蓝腰鹦哥

Komentáře ke zvířeti

Vaše jméno:
Kolik je dva krát tři? *
Text komentáře: *
Napsáno je 0 a zbývá 500 znaků.
Zatím zde nejsou žádné komentáře, napište první.